Wideodomofony IP Hikvision

16 grudnia 2019, Blog

Wideodomofony IP gen. 2 Hikvision

W dzisiejszych czasach elektroniczne systemy zabezpieczeń nie są już zarezerwowane dla dużych obiektów przemysłowych czy budynków użyteczności publicznej. Coraz częściej po takie rozwiązania sięgają osoby prywatne czy właściciele niewielkich firm. Aktualne trendy pokazują, iż do podstawowych systemów zabezpieczeń takich jak system alarmowy czy system telewizji przemysłowej zaliczyć należy również system wideodomofonów. Musi on spełnić wymagania narzucane przez bardzo konkurencyjny rynek oraz samych użytkowników. Mam tu na myśli przede wszystkim skalowalność i możliwość dostosowania systemu do potrzeb użytkownika. Nie może też to być system autonomiczny pracujący obok innych zabezpieczeń technicznych - bezwzględnie wymagana jest integracja wszystkich systemów w ramach jednej aplikacji. Nie trzeba przypominać, że prostota obsługi i wybór spośród szerokiego wachlarza funkcji to aktualnie standard. I jak „na życzenie” Hikvision wychodzi z produktem spełniającym te wszystkie kryteria – wideodomofony IP gen. 2.

Marketingowe gadanie czy rzeczowa techniczna ocena? Przeczytajcie artykuł do końca i sami oceńcie 😉

Wprowadzenie

Dlaczego IP? Bo uzyskujemy czysty sygnał audio - transmisja IP jest cyfrowa, nie ma przesłuchów między kablami, jak to bywało w domofonach analogowych. Ponadto obraz z kamery stacji bramowej jest wysokiej rozdzielczości. Obraz ten możemy też przesłać na rejestrator IP i nagrywać.

Dlaczego akurat HIKVISION? Bo korzystamy ze standardowych switchy IP PoE 48VDC, a nie ze specjalnych dodatkowych urządzeń zasilających i konwerterów.

System jest na tyle uniwersalny, że ma zastosowanie zarówno w domkach jednorodzinnych jak i rozproszonych budynkach wielorodzinnych.

Możliwości systemu

 • maksymalnie 9 stacji zewnętrznych (bramofonów) - 1 Master* + 8 Slave'ów*;
 • maksymalnie 500 stacji wewnętrznych (monitorów), a dzięki wykorzystaniu serwera SIP I stacji portierskiej DS-KM8301 maksymalnie 1500 monitorów ;
 • do każdej stacji wewnętrznej (monitora Master) można podłączyć maksymalnie 5 monitorów Slave, co daje w najbardziej rozbudowanym przypadku 9000 monitorów;
 • do każdej stacji wewnętrznej (monitora Master) można podłączyć w trybie "DoorPhone*" lokalną stację zewnętrzną (bramofon) - w tym przypadku każdy lokator przez swoim lokalem posiada dodatkową stację bramową z kamerą. W zasadzie jak mamy 1500 monitorów to w trybie"DoorPhone" możemy dodać 1500 głównych "doorphonów " i każdy z nich może mieć po 8 rozszerzeń, co daje nam 13500. W praktyce raczej nie zdarzy się taka potrzeba... ale się da!
 • podstawowa wersja IVMS obsługuje maksymalnie 16 stacji bramowych.

* Master - urządzenie (dot. zarówno stacji bramowej jak i monitora) nadrzędne, główne;

* Slave - urządzenie (dot. zarówno stacji bramowej jak i monitora) podrzędne, dodatkowe;

* "DoorPhone" - w drugiej generacji do monitora przypisuje się stację bramową, która jest w trybie stacji głównej - przykład konfiguracji podany pod koniec artykułu

System szyty na miarę - skalowalność 

Stacja zewnętrzna jest to sysem modułowy, który budujemy z klocków. Elementem podstawowym jest moduł główny DS-KD8003-IME1 

 

DS-KD8003-IME2 to główny moduł stacji bramowej w wersji 2-żyłowej, który został wyposażony w kamerę 2MP (FHD 1080p) z obiektywem typu fisheye o kącie widzenia 180o, dodatkowo zaopatrzoną w oświetlacz IR.

 

Taką stację możemy dowolnie konfigurować i rozszerzać o 8 modułów. Szeroka gama modułów pozwala na  dodanie dodatkowych przycisków, czytnika kart, klawiatury itp. Analizując systemy dostępne na rynku, lokatorzy  często są poniekąd zmuszeni do posiadania pastylki czy karty uprawniającej do wejścia. Niewiele systemów ma taką dowolność wyboru jak tutaj, że możemy zdecydować czy wykorzystujemy karty czy wchodzimy kodem.

DS-KD-KP
Moduł klawiatury
DS-KD-KK
Moduł wizytownika
DS-KD-M
Moduł czytnika kart MIFARE 13,56MHz
DS-KD-BK
Moduł zaślepki

DS-KD-IN
Moduł wskaźnika
DS-KD-DIS
Moduł wyświetlacza
DS-KD-E
Moduł czytnika kart EM 125kHz
ds-kd- coming soon
Coming Soon...

Wybrane przez nas części składowe umieszczamy  w dedykowanych ramkach montażowych, dopasowując rozmiar wg potrzeb, spośród pojedynczych/podwójnych czy potrójnych oraz w wersji na- lub podtynkowej. Poszczególne ramki możemy też łączyć ze sobą – wieszając kilka obok siebie zyskujemy wygodny dostęp. Jeżeli przykładowo istnieje konieczność wykorzystania obcego czytnika kart innej firmy – możemy go „wtopić” w naszą stację bramową za pomocą pustego modułu. Jeżeli natomiast nie wykorzystujemy wszystkich slotów (np. przewidujemy rozbudowę), mamy  dostępne zaślepki – zarówno na całe moduły jak i etykiety wizytownika. Te wszystkie szczegóły umożliwiają zachować spójny i estetyczny wygląd.

Do systemu możemy dodać dowolny monitor IP Hikvision, natomiast generacja 2.0 zawiera trzy serie typu 63, 83 i 85 . Różnią się rodzajem obudowy i wielkością ekranu. Dokładne porównanie przedstawiliśmy w tabeli:

DS-KH6320-TE1 / DS-KH6320-WTE1
DS-KH8350-TE1 / DS-KH8350-WTE1

 
DS-KH8520-WTE1

Wielofunkcyjność

System zasadniczo pełni funkcję domofonu z wizyjną weryfikacją. Jednak to co było powiedziane na wstępie – dla dzisiejszego odbiorcy to mało. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi możliwość rozbudowy każdej stacji wewnętrznej (monitora, który wisi w danym mieszkaniu/biurze itp.) o detektory alarmowe. Co zyskujemy? Brak konieczności kupowania centrali systemu sygnalizacji włamania i napadu. Ponadto do systemu możemy podpiąć zarówno kamery IP Hikvision jak i inne po protokole „Onvif” (ale dopiero w nowym firmware'rze!), co już ze zwykłego domofonu czyni nasz system „kilka w jednym”, tak modne w dzisiejszych czasach. Wszystko jest też zasilane po PoE, więc odchodzą nam dodatkowe zasilacze.

Integracja i obsługa w ramach jednej aplikacji

Cały system działa w oparciu o chmurę Hikvision, która integruje wszystkie systemy – począwszy od telewizji przemysłowej, po system sygnalizacji włamania i napadu, wideodomofony, a nawet kontrolę dostępu. Co istotne, nie jest wymagany stały, publiczny adres IP. Przy dużych systemach można wykorzystać iVMSa i stację portierską DS-KM8301, aby mieć nadrzędną kontrolę nad obiektem.

Obsługa systemu przez użytkownika odbywa się z lokalnych monitorów oraz zdalnie z aplikacji Hik-Connect. Lokator może dostawać powiadomienia push,.Zdjęcia (tylko z chwili naciśnięcia przycisku wywołania) są dostępne w Wiadomości/Dziennik połączeń do samodzielnego przejrzenia. Wszystkie przychodzące połączenia na wideodomofon może równolegle odbierać na swoim telefonie. Ponadto przy posiadaniu telewizji Hikvision, nawet nie połączonej w żaden sposób z wideodomofonem, w przypadku zdarzenia użytkownik może sobie na bieżąco w ramach w tej samej aplikacji i  tego samego konta w chmurze podejrzeć obraz na żywo z dowolnej kamery w celu weryfikacji osoby stojącej przed furtką.

Uruchomienie i konfiguracja systemu

Uruchomienie systemu powinniśmy zacząć od pobrania z naszej strony najnowszej wersji oprogramowania IVMS4200 oraz zainstalowania go na swoim komputerze. Ważne, żeby pracować na najnowszej wersji!

 

Następnie wszystkie nasze urządzenia, tj. monitory, stacje bramowe i komputer, łączymy w formie gwiazdy do wspólnego switcha PoE. Kolejno należy wyszukać, aktywować i zaadresować je wszystkie. W tym celu należy pobrać i zainstalować program SADP, który również znajdziecie na naszej stronie (B2BGO -> zakładka Do Pobrania -> Materiały Techniczne)

Program SADP:

1: program zeskanował sieć i wyszukał wszystkie urządzenia Hikvision w niej dostępne. Na czerwono elementy systemu wideodomofonu;

2: Enable DHCP - jeżeli w sieci znajduje się router z włączonym serwerem DHCP, mamy możliwość automatycznego pobrania adresów IP dla naszych urządzeń. Jednak aby mieć pełną kontrolę i stabilność systemu zalecamy nadawanie stałych adresów, spoza puli DHCP. W przypadku źle skonfigurowanego serwera DHCP na routerze, po jego restarcie urządzenia przyjmą inne adresy IP, co będzie skutkowało utratą komunikacji między urządzeniami. Jednak urządzenia wideodomofonowe Hikvision zabezpieczają się przez zmianą adresu IP, gdyż nawet jeśli włączymy pobieranie adresu z DHCP, to po uzyskaniu adresu DHCP jest automatycznie wyłączane, więc problem nie powinien wystąpić:

3: miejsce do edycji adresów IP dla poszczególnych urządzeń;

4: miejsce do wpisania hasła nadanego przy aktywacji poszczególnych urządzeń;

Poniższe okno przedstawia schemat blokowy naszego systemu z naniesionymi adresami IP:

przykladowa konfiguracja

Na schemacie widać dwie stacje bramowe, które reprezentują dwa wejścia do budynku oraz trzy monitory, zainstalowane w dwóch lokalach mieszkalnych. Z bramofonu WEJŚCIE 1 możemy dodzwonić się tylko do lokalu nr 1. Z bramofonu WEJŚCIE 2 możemy dodzwonić się do obu lokali. W lokalu nr 1 jest jeden monitor, natomiast w lokalu nr 2 mamy dwa monitory równolegle działające.

Na kolejnych rzutach pokażemy jak skonfigurować tak działający system. W tym celu uruchamiamy wcześniej zainstalowany program IVMS i przechodzimy do zakładamy "Zarządzenie Urządzeniem".

M1 M2 M3 W1 W2 KAM

W celu wyszukania urządzeń należy wybrać przycisk "Urządzenie online" i zaznaczyć poszczególne elementy naszego systemu. Przyciskiem dodaj (2) przenosimy je do obszaru roboczego (1).

Po dodaniu urządzeń należy zwrócić uwagę, czy nasze urządzenia (1) są w stanie online (2).

Aby przejść do konfiguracji poszczególnych urządzeń, należy wybrać "ustawienia zdalne" (3).

Konfiguracja poszczególnych elementów

Monitory

1: sprawdzamy wersję fimware'u naszego monitora (aktualna wersja na dzień 13.12.2019: V2.0.2 build 190604). W przypadku posiadania starszej wersji, należy zaktualizować firmware (do pobrania na naszej stronie). Aktualizację fimware'u i zmianę języka przeprowadzamy w zakładce "Maintenance".

2: w przypadku posiadania modułu klawiatury numerycznej stacji bramowej, możemy utworzyć dla lokatora PIN-kod do otwierania drzwi/furtki. Dla danego lokalu możemy utworzyć tylko jeden kod. Tworzyć go i modyfikować możemy też lokalnie z monitora, nie tylko z programu IVMS.

3: okno do sprawdzenia adresu IP monitora;

4: w zakładce "NetConfig SIP" w opcji "(Main)Outdoor Ip address" należy wpisać adres IP głównej stacji bramowej.W naszym przypadku posiadamy jedną stację Master o adres 10.0.6.191 oraz skojarzoną z nią stację Slave 10.0.6.194.

5: w zakładce "RoomNumber" w opcji "Device type" należy wybrać "Indoor Station" (główna stacja wewnętrzna - typ Master). Opcja "room No." określa nam numer lokalu - w naszym przypadku jest to monitor dla lokalu nr 1.

Poniżej przedstawiamy analogiczne konfiguracje dla pozostałych monitorów, ze zwróceniem uwagi na różnice (numer lokalu i pełnioną funkcję Master/Slave):

5: w zakładce "RoomNumber" w opcji "Device type" należy wybrać "Indoor Station" (główna stacja wewnętrzna - typ Master). Opcja "room No." określa nam numer lokalu - w naszym przypadku jest to monitor dla lokalu nr 2. W tym lokalu mamy dwa monitory, więc jest to monitor Master.

 

5: w zakładce "RoomNumber" w opcji "Device type" należy wybrać "Station Extension" (podrzędna stacja wewnętrzna - typ Slave). Opcja "room No." określa nam numer lokalu - w naszym przypadku jest to monitor dla lokalu nr 2. Po zmianie typu stacji, nastąpi restart monitora. Po ponownym uruchomieniu przechodzimy do zakładki "NetConfig SIP".
4: w zakładce "NetConfig SIP" w opcji "Main Indoor Station IP" należy wpisać tym razem  adres IP monitora Master dla lokalu nr 2. W poprzednich przykładach wpisywaliśmy adres bramofonu - tutaj: monitora nadrzędnego.

Bramofony

Po konfiguracji monitorów, przechodzimy do zaprogramowania stacji bramowych. W naszym przypadku mamy dwie stacje: Master i Slave.

Bramofon WEJŚCIE 1 jest to stacja Slave.

Nasza stacja WEJŚCIE 1 składa się z modułu  głównego DS-KD8003-IME1/SURFACE.

1: podobnie jak w monitorach, sprawdzamy i ewentualnie aktualizujemy firmware. Najnowsza wersja to V2.0.2 build 190604.

3: w zakładce "RoomNumber" w opcji "No." wpisujemy 1 - co oznacza, że jest to bramofon Slave o adresie 1 (0 oznaczałoby, że jest to bramofon Master, zaś kolejne Slave'y mogłyby mieć numerację od 2 do8).

4: w zakładce "Call Room" w opcji "room No." przypisujemy numer lokalu do przycisku. Gdy bramofon miałby moduł z dodatkowymi przyciskami DS-KD-KK, numerację przycisków konfigurujemy w sekcji SubModule w Ustawienia dla modułu wizytownika Nasz przycisk przypisany jest do lokalu nr 1, nie ma możliwości wywołania lokalu nr 2.

5: sprawdzenie adresu IP bramofonu;

6: w zakładce "NetConfig SIP" w opcji "Main Indoor Station IP" należy wpisać adres IP głównej stacji Master.

Bramofon WEJŚCIE 2 jest to stacja Master.

2: sprawdzamy, czy w zakładce "SubMode" w kolumnie "Module Status" jest status online oraz w kolumnie "Module Version" czy wersja firmware'u jest minimum V1.0.0. build 190520. W przypadku starszej wersji, firmware należy pobrać ze strony Janex International. Aktualizacje firmware'u modułów rozszerzeń stacji bramowej podłączonych po RS485 wykonujemy w zakładce "Maintenance" -> "Update Remotely" -> "Choose Type".

3: w zakładce "RoomNumber" w opcji "No." wpisujemy 0 - co oznacza, że jest to bramofon Master (1 oznaczałoby, że jest to bramofon Slave).

4: w zakładce "Call Room" w opcji "room No." przypisujemy numer lokalu do przycisku w module głównym DS-KD8003-IME1. W naszym przypadku przycisk ten jest przypisany do lokalu nr 2. Lokal nr 1 możemy wywołać za pomocą modułu wyświetlacza lub klawiatury numerycznej.

6: pozostawiamy bez zmian!

Nasza stacja WEJŚCIE 1 składa się z modułu  głównego DS-KD8003-IME1 oraz:

- modułu wyświetlacza LCD 3,5' DS-KD-DIS z czterema podświetlonymi przyciskami, który wyświetla instrukcję dla użytkownika oraz listę lokatorów;

- modułu klawiatury numerycznej DS-KD-KP, który umożliwia wybór lokalu do wywołania oraz otwarcia zamka kodem. Te wejścia są skonfigurowane fabrycznie i nie ma możliwości zmiany.

Nasze moduły zamontowane są w potrójnej ramce natynkowej DS-KD-ACW3.

Przed konfiguracją i podłączeniem dodatkowych modułów, należy wykonać ich adresację na dipswitchach. Adresy nadajemy kolejno od 1 do 8, zgodnie z poniższą tabelą:

Dodawanie zewnętrznej kamery IP

Wywołując konfigurację monitora Master, w zakładce "Monitor Info" (1) mamy możliwość dodania dodatkowych kamer IP Hikvision. Kamerę dodajemy poprzez protokół RTSP, działający na porcie 554. Dodatkowe kamery możemy także dodać z rejestratorów analogowych DVR Hikvision poprzez wpisanie odpowiedniego kanału w opcji "Channel No.". Stacje wewnętrzne mają podgląd aż do 16 kamer z systemu CCTV.

Wkrótce będą dostępne nowe wersje firmware'ów, dzięki którym będzie możliwość dodania dowolnych kamer (innych producentów) po protokole "Onvif".

Monitory z opcją Wi-fi

 

Monitory, który w symbolu posiadają literkę W, mają funkcję Wi-fi. Ta opcja daje nam możliwość podłączenia monitora do lokalnego internetu bezprzewodowo w celu realizacji usług chmurowych. Administrator budynku nie musi zapewniać dedykowanego łącza internetowego do obsługi systemu wideodomofonowego. Każdy użytkownik lokalu ma wybór, czy chce odbierać połączenia tylko lokalnie czy też decyduje się na korzystanie z aplikacji mobilnej. Interfejs RJ45 i Wi-fi działa równolegle: LAN łączy się ze stacją bramową i innymi monitorami w celu realizacji funkcji interkomowych, zaś interfejs radiowy wykorzystywany jest w celu dostarczenia internetu do monitora. W przypadku lokalu z monitorami typu Slave, po Wi-fi łączy się bezpośrednio tylko monitor Master, zaś monitory Slave mogą być bez opcji Wi-fi. Dostęp do chmury odbywa się poprzez monitor główny.

 

Zaciski stacji bramowej

Wszystkie urządzenia łączymy skrętką komputerową UTP w topologii gwiazdy do switcha. Odległość między urządzeniami a switchem wynosi standardowo 100m.

Moduł główny stacji bramowej wyposażony jest w 4-przewodowy port RS485, za pomocą którego rozbudowujemy stację bramową o kolejne moduły. Stacja bramowa dodatkowo posiada zaciski:

ALARM IN - wejścia alarmowe dla stacji bramowej konfigurujemy w programie IVMS:

W zakładce "IO In Out" (1) w opcji "IO In No." (1a) konfigurujemy funkcję danego wejścia. Mamy do wyboru "magneticStatus" (sygnalizacja niezamkniętych drzwi, widoczna w programie IVMS4200 - narazie nie ma możliwości sprawdzaniu statusu niezamkniętych drzwi na monitorze lokalnym) oraz "openDoorBtn" (podłączenie przycisku wyjścia). Wyżej wymienione funcje możemy zastosować zarówno dla furtki jak i bramy (4 wejścia w urządzeniu).

W funkcji "IO Out No." (1b) mamy możliwość włączenia drugiego wyjścia do sterowania bramą lub drzwiami (DOOR2). Domyślnie ta opcja jest wyłączona.

 

Zaciski 12VDC i GND - wejście dla zasilania 12V w przypadku wykorzystania switcha bez funkcji PoE. Do zacisków nie należy podłączać elektrozaczepów - jest to WEJŚCIE zasilające, a nie WYJŚCIE!

 

DOOR - wyjścia styków bezpotencjałowych typu NO/NC do otwierania bramy i furtki. Wyjście nr 2 należy wcześniej aktywować w programie IVMS.

Zaciski stacji wewnętrznej

Monitor posiada:

 

 

-wejście RJ45 oznaczone LAN do podłączenia do switcha PoE;

 

- zaciski 12VDC i GND - wejście dla zasilania 12V w przypadku wykorzystania switcha bez funkcji PoE;

 

 

- zaciski A01, A02 - wyjścia: odwzorowanie alarmu wejścia ALARM IN - czyli całodobowo z linii 24h, lub alarm z innych linii gdy system jest uzbrojony; w przypadku stacji DS-KH8350 są to wyjścia OC i przykładowym wykorzystaniem może być np. wysterowanie dodatkowego dzwonka; W przypadku modelu 6320, który poprzez cenę będzie pewnie bardziej popularny - są tam wyjścia przekaźnikowe. Warto dodać, że oprócz wysterowania wyjść w powiązaniu z wejściami alarmowymi to można powiązać od próby samego wdzwonienia z tego miejsca.

- zaciski od A1 do A8 -możliwość podłączenia np.: "DoorBell Switch" (2) - lokalnego przycisku wywołania, instalowanego np. bezpośrednio przed drzwiami mieszkania (nie musimy kupować kolejnej stacji bramowej). Dodatkowo na wejściach alarmowych monitora możemy zrealizować prosty system alarmowy lub funkcje ostrzegania o niebezpieczeństwie w lokalu. Do wejść alarmowych możemy podłączyć czujki zalania, dymu, pożaru, które ustawione w tryb dozoru 24-godzinnego będą zawsze informowały użytkownika na aplikację mobilną o niepożądanych zdarzeniach. Domyślnie funkcja alarmowania z wejść jest wyłączona (system alarmowy). Aby ją włączyć, należy wybrać Ustawienia -> Więcej (ikonka klucza i śrubokręta) -> Preferencje -> Alarm.

Integracja z innymi systemami

 • Obraz ze stacji bramowych może być wyświetlany na rejestratorze oraz w programie IVMS4200.
 • Obraz ze stacji bramowych może być nagrywany na rejestratorach CCTV.
 • Zarządzanie użytkownikami, kartami i uprawnieniami wspólnie z kontrolą dostępu przez program IVMS.
 • Dodanie wideodomofonów do rejestratorów Hikvision z serii I umożliwia integrację ze zdarzeniami takimi jak: alarm nieotwarcia drzwi, odblokowanie hasłem, wywołanie monitora, itp.

Zdarzenia ze stacji bramowej mogą być powiązane z akcjami na rejestratorze, typu:

 • wyzwolenie wyjścia na rejestratorze,
 • wyzwolenie nagrywania na rejestratorze,
 • powiązanie z automatyką PTZ głowic.

Zdarzenie z systemu wideodomofonowego może np. wysterować wyjście z NVR, wysłać e-mail lub np. wysterować dany preset, patrol lub trasę z kamery obrotowej, co daje większe możliwości wideoweryfikacji zdarzeń.
Warto podkreślić, że tego typu rozwiązania dostępne były za pomocą oprogramowania zainstalowanego na komputerze. W tym rozwiązaniu nie potrzebujemy komputera i wszystkie powiązania realizuje sam rejestrator.
Dodatkowo informacja o zdarzeniach może być nałożona (chodzi o nałożenie opisu zdarzenia w formie OSD) i powiązana z daną kamerą na obiekcie.

DoorPhone

 

Aby wykorzystać możliwość zastosowania:


- większej ilości stacji bramowej,
- zablokowania możliwości dzwonienia z bramofony pod "obce" bloki,


można wykorzystać tryb DoorPhone. Poniżej przykład obiektu, dla którego przydaje się to rozwiązanie:

 

Aby przypisać do monitora bramofon Master w trybie DoorPhone należy w Menu Monitora->NetConfig SIP w pole "TwoConfirm IP:" wpisać jego adres IP.

Potwierdzenie zadziałania

 

Napisać można wszystko, ale czy to działa.....? Sprawdźmy!

#JanexSprawdza

 

 

 
włącz dźwięk!
 
Autorzy:
 
Marta Lipińska
Marta Lipińska
Specjalista ds. Technicznych
Robert Mech
Robert Mech
Specjalista ds. Technicznych
do góry