Pierwszy sposób dodawania urządzeń – konfiguracja monitorów master
W nowym oprogramowaniu zmienił się trochę układ opcji, jakie mamy w monitorze. Przede wszystkim przypisanie lokalu, jak również ustawienia adresu IP głównej stacji bramowej robimy z jednej zakładki, jaką jest Ustawienia sieciowe Grupy (czerwona 1).
Ustawienia sieciowe monitora lokalu 1
Tutaj producent ułatwia nam trochę sprawę, nie trzeba przeskakiwać pomiędzy różnymi opcjami, do podstawowej konfiguracji, wystarczy tak naprawdę zajrzeć tylko do tej zakładki. Ustawiamy tutaj numer lokalu (zielona 1) oraz odwołujemy się do głównej stacji bramowej (zielona 3). Do akceptacji ustawień wymagane jest podanie hasła rejestracji (zielona 2). Hasło to powinno być takie same dla stacji bramowej oraz dla monitorów. Dodając kolejne monitory zmieniamy tylko numer lokalu (zielona 1) oraz odwołujemy się cały czas do głównej stacji bramowej (zielona 2):
Ustawienia monitora dla lokalu 2
Jeżeli chcemy zmienić adres IP urządzenia, który ustaliliśmy na początku w programie SADP, należy wejść w zakładkę Konfiguracja sieci lokalnej (czerwona 2):
Konfiguracja sieci lokalnej
Możemy tutaj zmienić parametry sieciowe urządzenia takie jak adres IP, maska czy też brama sieci. Jeżeli prawidłowo dokonaliśmy adresacji w programie SADP, nie musimy nic zmieniać. W zakładce Hik-Connect możemy ustawić kod weryfikacyjny do aplikacji:
Ustalanie kodu weryfikacji do aplikacji Hik-Connect
Konfiguracja monitora slave
Jeżeli chcemy dodać do monitora głównego monitor podrzędny slave, robimy to teraz z zakładki Ustawienia numeru SIP (czerwona 3). Tłumaczenie jest dosyć mylące, w języku angielskim IVMS zakładka ta nazywa się station extension, co bardziej naprowadza na możliwość dodawania kolejnego monitora.
Dodawanie dodatkowego monitora
Po naciśnięciu przycisku dodaj, pokazuje nam się okno tak jak na rysunku poniżej:
Parametry dodatkowego monitora
Typ urządzenia - mamy do wyboru tylko opcję dodatkowy moduł wewnętrzny. Podajemy kolejne parametry (w naszym przypadku monitorem slave lokalu 2 jest monitor KH-9510-WTE1) takie jak numer seryjny urządzenia, adres IP, brama, maska podsieci. W polu Nr podajemy numer monitora podrzędnego (nie numer lokalu). Monitor ten jest jedynym monitorem podrzędnym, tak więc możemy go oznaczyć jako pierwszy monitor podrzędny. Po naciśnięciu przycisku „zapamiętaj”, monitor automatycznie zmieni swój tryb pracy na pracę monitora dodatkowego i będzie on przypisany do monitora głównego danego lokalu:
Tutaj mimo tego, że nie widzimy dodanego urządzenia, w prawym dolnym rogu wyświetlił się komunikat, że dodawanie powiodło się. Musiałem wykonać również kilka prób wpisania parametrów monitora slave, ponieważ kilka razy wyświetlał mi się błąd, natomiast po kilkukrotnym wpisaniu tych samych parametrów, udało mi się dodać urządzenie. Prawdopodobnie jest to jakiś błąd oprogramowania, przez który nie widzimy tego urządzenia, ale generalnie działa jako monitor slave. Miejmy nadzieje, że aktualizacje oprogramowania naprawią ten problem.
Dodawanie kodu PIN do lokalu
Jeżeli nasz system posiada dodatkowy moduł klawiatury, w zakładce Hasło uprawnienia (czerwona 4) możemy ustawić kod dostępu do otwierania furtki przypisany do danego lokalu:
Wybieramy typ hasła Odblokowanie hasła i wpisujemy hasło, które musi składać się z 6 cyfr. Do danego lokalu możemy przypisać tylko jeden kod dostępu. Aby otworzyć furtkę, na klawiaturze numerycznej wybieramy sekwencję: #numer_lokalu + kod dostępu#. W naszym przypadku dla lokalu pierwszego ustawiłem kod: 444444. Wpisując na klawiaturze sekwencję #1444444#, stacja bramowa wydaje komunikat, że drzwi zostały otwarte(został wysterowany pierwszy przekaźnik).
W ustawieniach monitora mamy możliwość pozostawienia wiadomości w przypadku nieobecności. 30 sekundowe nagrania będą archiwizowane na wbudowanej pamięci monitora. Możemy wyposażyć nasze urządzenia w dodatkową kartę microSD, która pozwoli rozszerzyć pamięć zdarzeń do 200 oraz po utracie zasilania nagrania zostaną na niej zapisane. Maksymalny rozmiar karty SD to 32 GB.
Jeżeli ustawiliśmy odpowiedni numer lokalu dla danego monitora oraz odwołaliśmy się do głównej stacji bramowej, powinniśmy uzyskać podstawową funkcjonalność systemu wideodomofonu – wybierając na klawiaturze numerycznej 1# dodzwaniamy się do lokalu 1, natomiast po wciśnięciu na klawiaturze numerycznej 2# dzwonimy do lokalu 2 – dzwonią nam wtedy dwa monitory równolegle, master oraz slave.
Konfiguracja stacji bramowej slave
W ustawieniach stacji bramowej mamy zupełnie nowy wygląd ustawień. Z racji tego, że w naszym systemie mamy jeszcze stację bramową, która ma pracować jako stacja slave, w ustawieniach konfiguracji wchodzimy w nową zakładkę o nazwie Device Management, w której możemy dodawać podrzędne stacje bramowe oraz monitory:
Dodawanie monitorów z poziomu stacji bramowej
W nowszych wersjach firmware, zakładka Device Management została przeniesiona do pozycji Configuration, ale wszystkie funkcje pozostały niezmienione. Aby dodać stację bramową slave, po kliknięciu przycisku Add (1), podajemy wszelkie parametry stacji bramowej tak jak na rysunku. W polu Device Type wybieramy Sub Door Station, ustalamy tutaj również hasło rejestracji, które musi być takie same jak dla głównej stacji bramowej, aby urządzenia mogły komunikować się protokolem 2.0. Pozostałe parametry ustawiamy tak jak na rysunku poniżej:
Parametry dodatkowej stacji bramowej
Po podaniu wszystkich parametrów stacji bramowej, stacja bramowa zrestartuje się i przejdzie w tryb pracy slave.
Dodanie stacji bramowej typu slave
Dodana stacja jest automatycznie dopisana do głównej stacji bramowej i pracuje jako stacja bramowa slave.
Drugi sposób dodawania urządzeń – monitory master oraz stacja bramowa slave
Zamysłem producenta jest jeszcze bardziej ułatwić konfigurację, ustawiając parametry całego systemu z poziomu stacji bramowej. Jeżeli chcemy dodać monitory do stacji bramowej, w zakładce Device Management, klikamy przycisk Add i w polu Device Type wybieramy Indoor Station:
Wpisując wszystkie parametry ręcznie, dla każdego monitora zajmuje to trochę czasu, dlatego gdy mamy więcej urządzeń, przydatna jest opcja importowania ustawień (rys.22, 2). Gdy klikniemy przycisk Import, pojawi nam się okienko, w którym będziemy mogli wybrać plik do zaimportowania parametrów monitora, jak również dodany jest szablon w formacie .xml do wpisywania tych parametrów oznaczony jako „
Export Template”:
Wszelkie informacje co i jak wpisywać do excela są w nim opisane, mamy również przykład zaznaczony kolorem szarym. W pliku są 2 arkusze do dodawania monitorów oraz dodatkowych stacji zewnętrznych Slave (zaznaczone strzałką).
Szablon dodawania monitorów
Szablon dodawania stacji bramowych slave
Ja na początku wpisałem parametry dwóch monitorów, które mają pracować jako master, ponieważ nie ma tutaj opcji dodania monitora od razu jako slave (być może zostanie to jakoś rozwiązane w przyszłości). Jeżeli chcemy dodać monitory slave, musimy to zrobić tak jak zostało to opisane w pierwszym sposobie – w ustawieniach monitora master. W drugiej zakładce wpisałem ponownie parametry podrzędnej stacji bramowej. Po zapisaniu pliku importujemy go:
Import pliku konfiguracyjnego
Raport z importowania ustawień
Po odczekaniu paru minut urządzenia powinny być online, jednak w pierwszej chwili po dodaniu urządzeń online miałem tylko jeden z monitorów, drugi był offline:
Dodanie monitorów do stacji bramowe master
Gdy najechałem na znaczek offline, pokazał się błąd hasła rejestracji. Edytowałem ustawienia monitora offline, podałem ponownie to samo hasło rejestracji i monitor po chwili stał się online.
Dodanie monitorów stacji bramowej
Po prawidłowym dodaniu urządzeń powinniśmy ponownie uzyskać funkcjonalność jak w przypadku pierwszego sposobu – dzwoniąc do lokalu pierwszego wydzwania monitor 1, natomiast dzwoniąc do lokalu 2, monitor 2. Jak już wspominałem, nie znalazłem tutaj opcji dodania dodatkowego monitora do lokalu 2, dlatego musimy to zrobić z poziomu ustawień monitora głównego w zakładce Ustawienia numeru SIP. W przyszłości producent planuje w tym miejscu podobną zasadę działania, jak w programie SADP. Z poziomu stacji bramowej będziemy mogli wyszukiwać, aktywować oraz konfigurować wszystkie urządzenia systemu wideodomofonowego.
Konfiguracja wejść/wyjść stacji bramowej
Jeżeli przejdziemy ponownie do okna Configuration -> Intercom, istotną zakładką w ustawieniach stacji bramowej jest opcja I/O Settings, w której konfigurujemy funkcję danego wejścia/wyjścia. Należy pamiętać, że domyślnie drugie wyjście przekaźnikowe jest wyłączone. Jeśli chcemy dodatkowo sterować bramą czy furtką, należy aktywować wyjście właśnie w tej zakładce. Z listy rozwijanej wybieramy OUTPUT2, następnie w polu Output zmienić z Disable na Electric Lock:
Dodanie monitorów stacji bramowej
Podstawowe urządzenia jakie możemy podłączyć do zacisków stacji bramowej to przycisk wyjścia, czujka magnetyczna, dodatkowe moduły jak również możemy sterować bramą czy furtką. Czujkę magnetyczną podłączamy do stacji bramowej tak jak na schemacie poniżej:
Schemat podłączenia podłączenia kontaktronu
Wejścia AIN1 oraz AIN2 są domyślnie skonfigurowane do podłączenia kontaktronu. Czujnik podłączony do AIN1 sygnalizuje status zamknięcia drzwi podłączonych do zacisków NC1/NO1, natomiast jeśli podłączymy czujnik do wejścia AIN2, będzie on sygnalizował status zamknięcia drzwi podłączonych do zacisków NC2/NO2. Domyślnie wejście AIN2 jest wyłączone, włączamy je w zakładce I/O Settings w programie IVMS. Przycisk wyjścia podłączamy do stacji bramowej tak jak na schemacie poniżej:
Schemat podłączenia przycisku wyjścia
Wejścia AIN3 i AIN4 są domyślnie skonfigurowane do podłączenia przycisku wyjścia. Przycisk podłączony do wejścia AIN3 otwiera furtkę podłączoną do zacisków NC1/NO1, natomiast przycisk podłączony do wejścia AIN4 kontroluje otwarcie furtki podłączonej do zacisków NC2/NO2. Wejście AIN4 jest domyślnie wyłączone. Należy pamiętać, że do elektrozaczepu producent zaleca stosowanie zewnętrznego zasilacza. Maksymalne napięcie i prąd dla przekaźnika wynosi 30V i 1 A. Do zacisków 12V DC nie zaleca się podłączania elektrozaczepów– jest to wejście zasilające stację bramową w przypadku braku stosowania switcha PoE. Jednak instalatorzy czasami praktykują ten zacisk jako wyjście zasilające dla małych elektrozaczepów z niskim poborem prądu rzędu maksymalnie 300mA. Elektrozaczep podłączamy do stacji bramowej tak jak na schemacie poniżej:
Schemat podłączenia elektrozaczepu
W zależności od tego, czy nasz elektrozaczep wymaga podania zasilania w celu otwarcia furtki, czy też otwiera furtkę bez zasilania, podłączamy elektrozaczep do zacisku odpowiednio NO lub NC. Oczywiście w programie IVMS możemy konfigurować funkcję danego wejścia alarmowego według własnych potrzeb.
Dodawanie publicznego kodu pin oraz karty.
W naszym systemie stacja bramowa posiada dodatkowo czytnik kart oraz klawiaturę numeryczną. W zakładce Access Control możemy ustawić do 16 publicznych kodów, które muszą składać się z sekwencji 4-6 cyfr.
Dodawanie kodu otwarcia furtki
Otwieranie furtki realizujemy za pomocą sekwencji #kod_publiczny#, czyli ustawiając przykładowe hasło 1234, sekwencją #1234# otworzymy naszą furtkę podłączoną do przekaźnika DOOR1. Jeśli chodzi o czytnik kart, w zestawie ze stacją bramową otrzymujemy kartę master, która służy do dodawania kolejnych kart. Karty nie będą przypisane do żadnego z użytkowników, ale umożliwiają otwarcie furtki. Z czytnikiem firmy Hikvision współpracują karty Mifare 13,56 MHz oraz EM 125 kHz. Procedura dodawania kart jest następująca:
• Przykładamy kartę master, co będzie potwierdzone 2 krótkimi sygnałami dźwiękowymi
• Przykładamy po kolei wszystkie karty/breloki, które chcemy dodać do naszego systemu. Prawidłowe odczytanie karty będzie sygnalizowane 1 krótkim sygnałem dźwiękowym
• Po dodaniu ostatniej karty, przykładamy ponownie kartę master, co zostanie potwierdzone 2 krótkimi sygnałami dźwiękowymi
• Od teraz nasze karty umożliwiają otwarcie furtki
Należy również pamiętać, że jeśli podczas adresacji czytnika kart nadamy mu adres 2, będzie on otwierał przekaźnik DOOR2, natomiast jeśli nadamy mu pozostałe dostępne adresy (1,3…8) czytnik kart będzie otwierał przekaźnik DOOR1. Można zastosować dwa czytniki kart do otwierania furtki oraz bramy. Kart dodanych kartą master nie możemy usunąć, jeżeli chcemy to zrobić musimy przywrócić stację bramową do ustawień fabrycznych.
Dodatkowa stacja bramowa slave posiada moduł 5 przycisków. W ustawieniach stacji bramowej w zakładce Press Button to Call możemy ustawić, który przycisk ma dzwonić do konkretnego lokalu:
Ustawienia modułu wizytownika
W naszym przypadku moduł stacji bramowej posiada 1 przycisk – co pozwala zadzwonić do pierwszego lokalu, natomiast pierwszy przycisk z modułu przycisków wydzwania nam na drugi lokal. Gdybyśmy posiadali więcej lokali, można przypisać przyciski do lokalu właśnie w tym miejscu.
Podsumowanie
Jeśli równolegle z lekturą naszego artykułu konfigurowaliście swoje systemy, to teraz możecie cieszyć się w pełni uruchomionym systemem wideodomofonów. Możemy dzwonić do różnych lokali czy też wchodzić na posesję za pomocą kodu lub karty. Mam nadzieję, że niniejszy wpis okaże się dla Was pomocny, jeśli chodzi o podstawową konfigurację wideodomofonów Hikvision. Zapraszam do komentowania oraz zgłaszania swoich spostrzeżeń. Nowe tematy na bloga w przygotowaniu!
Mateusz Nadolny
Specjalista ds. Technicznych
tel.: 22 863-63-53 wew. #221
kom: 697 365 728
mateusz.nadolny@janexint.com.pl