Przegląd rejestratorów marki DAHUA

18 września 2021, Blog

 

Firma Janex International jest autoryzowanym dystrybutorem marki Dahua i posiada pełną ofertę produktów tej marki. W aktualnym wpisie postaram się Wam przybliżyć dynamicznie zmieniającą się ofertę produktową rejestratorów CCTV. 30 marca został opublikowany artykuł na temat doboru kamer IP marki DAHUA: https://www.janexint.com.pl/dobor-kamer-ip-dahua-technology. W tym artykule skupię się na ofercie rejestratorów XVR oraz NVR produkcji DAHUA.

 

Podział rejestratorów DAHUA

 

Rejestratory można podzielić na dwie podstawowe grupy:

·       ➡️ Rejestratory XVR – obsługa kamer CVI, Turbo HD, AHD, CVBS oraz IP

·       ➡️ Rejestratory IP – obsługa tylko i wyłącznie kamer IP

Rejestratory XVR to rejestratory hybrydowe, które posiadają porty BNC do podłączenia kamer w standardzie CVI, TVI, AHD, CVBS (potocznie nazywanych analogowymi) oraz port RJ45 do podłączenia kamer IP poprzez dodatkowy przełącznik sieciowy.

Każda z tych grup dzieli się na poszczególne serie. Zaczniemy od rejestratorów hybrydowych XVR wg podziału na ilość kanałów analogowych.

Przegląd rejestratorów XVR

 

Każdy rejestrator XVR posiada wejścia BNC (ang. Bayonet Neill-Concelman) tzw. złącze koncentryczne dla sygnału analogowego HD (CVI, TVI, AHD) lub CVBS (potocznie PAL). Rejestratory na wejściach mogą obsługiwać kamery analogowe różnych producentów. Detekcja odpowiedniego standardu odbywa się automatycznie.

Rozdzielczość kamer

Przy doborze rejestratora należy zwracać uwagę na rozdzielczość kamer obsługiwanych przez rejestrator. W tańszych modelach występuje oznaczenie „5M-N” co oznacza realnie zapis co drugiego piksela z poziomej linii obrazu dla kamer 5MP. Zapis strumienia z kamery analogowej 5MP w „trybie  5M-N” to 1296x1944=2,51MP a powinno być 2592x1944=5,03MP. Jedyną zaletą trybu „5MP-N” jest: możliwość obsługi kamer nawet 5MP, zmniejszenie obciążenia przetwarzania oraz czasu przechowywania materiału.

Kamery powyżej 2MP

Jeśli będziemy stosować kamery analogowe HD powyżej 2MP proponuje zastosować rejestratory, które w symbolu posiadają oznaczenie 4K lub 4KL. Oznaczenie „-4K” to nawet obsługa kamer CVI 8MP w 15kl/s a oznaczenie „-4KL” zapis kamer CVI 8MP w 7kl/s. Obsługa niższych rozdzielczości może być realizowana do 25kl/s.

Tryb Hybrydowy

Rejestratory XVR to hybrydy, które mogą obsługiwać także kamery IP o rozdzielczości 6MP lub 8MP. Wszystkie obsługują kamery IP 6MP. A oznaczenie „-4K” lub „-4KL” oznacza już obsługę kamer IP w rozdzielczości 8MP.

Podstawowe parametry i możliwości rejestratorów z rozbiciem na serie przedstawiam w tabelach w dalszej części artykułu. W kolumnie Ilość IP wpisałem ilość dodatkowych kamer IP obsługiwanych przez rejestrator. Aby zwiększyć ilość kamer IP w systemie rejestratory umożliwiają wyłączenie wejść BNC na rzecz dodatkowej kamery IP. W nawiasie przedstawiłem maksymalną ilość kamer możliwych do podłączenia po wyłączeniu wszystkich wejść BNC. Korzystanie z rozszerzonego trybu IP powoduje wyłączenie analityki perymetrycznej realizowanej przez rejestrator na kanałach analogowych.

Wielkość obudowy

Przeglądając parametry rejestratorów możemy zauważyć modele o identycznych możliwościach. Różnica może wynikać z typu zastosowanej obudowy.

Poniżej oznaczenia jakie można spotkać w symbolach rejestratora dotyczące zastosowanej obudowy:

➡️ HS – Compact 1U

➡️ H - Mini 1U

➡️ HE – Mini 1U

➡️ A - Obudowa 1U

➡️ AN - Obudowa 1U

➡️ L - Obudowa 1.5U

➡️ S – Obudowa 2U

 

Analityka perymetryczna AI

Analityka perymetryczna na kanałach analogowych HD realizowana jest po stronie rejestratora. W takim przypadku należy zakupić odpowiedni model rejestratora aby zapewnić optymalną ochronę obiektu przed intruzami.

SMD (ang. Smart Motion Detection) to detekcja ruchu z filtracją człowiek/pojazd. Zastosowanie SMD ogranicza znacznie ilość fałszywych alarmów. Rejestratory XVR mają możliwość ustawienia detekcji z filtracją człowiek/pojazd na wszystkich kanałach.

W pewnych scenariuszach wymagane może być zastosowanie analityki perymetrycznej opartej o filtrację człowiek/pojazd  jako wykrywanie intruza w sytuacji przekroczenia wirtualnej linii lub wkroczenia na obszar chroniony. Taką funkcję możemy zrealizować na 2 kamerach analogowych. W tabelach przedstawiłem odpowiednio ilość możliwych kanałów z analityką SMD oraz analityką perymetryczną.  Filtracja człowiek/pojazd jest w pewnym stopniu odpowiednikiem funkcjonalności AcuSense występującej w produktach HIKVISION. A SMD to odpowiednik funkcji „Detekcja ruchu 2.0” w produktach Hikvision.

Warto zaznaczyć, że analityka perymetryczna wykorzystuje filtrację obiektów typu człowiek/pojazd podobnie jak detekcja ruchu SMD.

Na 1 lub 2 kanałach możemy uaktywnić funkcję rozpoznawania twarzy człowieka.

Analityki AI z różnych grup nie mogą być realizowana jednocześnie

Nie można korzystać jednocześnie ze wszystkich analityk AI. Musimy zdecydować się na jedną grupę analityk wybrana. Dodatkowo zawsze możemy skorzystać z ochrony perymetrycznej oferowanej na dodatkowych kanałach IP, w których analityka realizowana jest po stronie kamery IP.

Stosując dodatkowe kamery IP należy zwrócić uwagę na maksymalne pasmo wejściowe obsługiwane przez rejestrator. Należy oszacować łączny strumień generowany przez kamery IP (sumujemy pasmo strumienia głównego oraz strumienia pomocniczego).

Audio w kamerach analogowych

Ciekawą funkcją jest obsługa kamer analogowych z wbudowanym mikrofonem (funkcja AoC). Wybrane kamery DAHUA posiadają wbudowany mikrofon gdzie sygnał audio oraz wideo przekazywany jest łącznie jednym przewodem. Funkcja AoC obsługiwana jest na wszystkich wejściach BNC.

▶️ Link do kamer z funkcją AoC◀️

Zauważyłem, że w nowym cenniku ważnym od 10.09.2021  zostały wycofane rejestratory z funkcją PoC. Należy jednak podkreślić, iż technologia PoC nie zdobyła na rynku dużej popularności.

Rejestratory z 8 wejściami BNC

Rejestratory z 8 wejściami BNC posiadają odpowiednio większe pasmo wejściowe [Mb/s]. Możemy podłączyć większą ilość kamer IP. Rozpoznanie twarzy może być realizowane nawet na 4 kanałach BNC. Druga cyfra w symbolu określa ilość możliwych dysków HDD. W wybranych rejestratorach występuje tryb zapisu Lite który opisałem powyżej.

Praktycznie w Dahua oferuje rejestratory z zapisem CVI do 2MP lub do 8MP. Rozwiązania pośrednie to wykorzystanie trybu „5M-N” do obsługi kamer do 5MP.

Rejestratory z 16 wejściami BNC

Rejestratory z 32 wejściami BNC

Rejestratory z 32 wejściami BNC mogą obsługiwać nawet do 32 kamer IP. Należy zauważyć że pasmo wejściowe nadal wynosi 128Mb/s  co teoretycznie daje 4Mb/s na kamerę IP w rozdzielczości 8MP. Taka wartość może być wąskim gardłem w niektórych systemach.

Symbolika hybrydowych rejestratorów XVR