Dobór kamer IP Dahua Technology

30 marca 2021, Blog

Dobór kamer IP Dahua Technology

Wyselekcjonowanie kamer spełniających wymagania klienta jest trudne do realizacji. Nie ułatwia tego procesu ciągła aktualizacja oferty wymuszona przez postęp technologiczny. Porównanie funkcjonalności poszczególnych kamer wraz z ceną zakupu daje gwarancję wyboru optymalnego rozwiązania. Dahua Technology ma w ofercie szeroką gamę kamer od serii ekonomicznych po wyspecjalizowane kamery wyposażone w algorytmy sztucznej inteligencji. Niniejszy przewodnik ułatwi Wam poruszanie się w gąszczu modeli kamer IP.

W artykule omówię ofertę kamer IP firmy Dahua Technology, począwszy od serii Lite, a skończywszy na serii Ultra. Przedstawię porównanie możliwości poszczególnych modeli, skupiając się na parametrach przetworników oraz możliwościach sztucznej inteligencji AI (z ang. Artificial Intelligence).

Pierwsze spotkanie z kamerami IP Dahua Technology

Aktualną ofertę Dahua Technology (wg cennika z 1 lutego 2021r) z podziałem na serie przedstawia poniższa tabela. W opracowaniu nie uwzględniam kamer wycofanych z oferty.
Kropki (…) w symbolu oznaczają rodzaj obudowy, obiektyw oraz dodatkowe cechy w danej serii kamer. Szczegółowa konstrukcja symboli poszczególnych serii będzie wyjaśniona w pozostałej części artykułu. Symbol x oznacza rozdzielczość kamery w [MP]. W naszym sklepie Janex B2B GO możecie Państwo wykonać filtrowanie kamer Daua Technology wg serii. Wystarczy po lewej stronie w dziale SERIA wybrać interesującą nas rodzinę kamer.

Diagram serii kamer Dahua IP

Powyższy diagram przedstawia wszystkie dostępne serie kamer IP marki Dahua względem możliwości funkcjonalnych i ceny. Szczegółowe różnice w seriach kamer przedstawiłem dla Was w tabeli, która jest dostępna w dalszej części wpisu. Jak widać najtańsze są kamery z serii Podstawowej oraz Lite. Cechują się również spełnianiem tylko podstawowych wymagań stawianych kamerom IP i nie oferują bardziej zaawansowanych funkcji. Po przeciwnej stronie są kamery z serii AI Pro oraz AI Ultra. Na poziomej skali przestawiłem w skrócie główne cechy kamer . Skala pionowa to orientacyjna cena katalogowa.

Dodatkowo zaprezentuję podział kamer wg. obsługiwanej analityki AI. Możemy zauważyć, że w serii Lite analityka opiera się o tradycyjne algorytmy. Algorytmy oparte o sztuczną inteligencję z funkcjami klasyfikacji obiektów oferowane są w seriach Lite AI, Pro AI oraz Ultra AI.

Podział wg liczby analityk IVS

Poniższa tabela przedstawia ilość dostępnych analityk IVS w poszczególnych seriach. Proszę zauważyć, jak wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania poszczególnej serii, rosną możliwości analityk wideo oferowanych przez te kamery.

Liczba dostępnych analityk wg serii kamer IP DAHUA

Seria podstawowa Entry Series

Seria podstawowa Entry Series to ekonomiczna seria kamer spełniających podstawowe wymagania, pozbawionych funkcji analityki wideo. W aktualnym cenniku (Luty 2021r) mamy dostępne tylko modele 2MP i 4MP z wbudowanym modułem Wi-Fi.

Od czerwca 2020r. liczba modeli tej serii jest stopniowa ograniczana. W aktualnym cenniku dostępne są 4 modele oznaczone jako -S2 (nowy przetwornik i procesor). Kamery oznaczone są symbolem IPC-…1x35…-S2

Główne cechy kamer Entry Series to:
• Atrakcyjna cena,
• Kamery wyposażone w moduł WI-FI i LAN,
• Aktualnie dostępna rozdzielczość to 2MP i 4MP,
• Nowoczesna kompresja H.265 w kamerach oznaczonych symbolem -S2,
• Możliwość nagrywania na kartach microSD,
• Przetworniki z cyfrowym DWDR,
• 2 obudowy do wyboru (szczegóły w tabeli),
• Niska czułość przetworników,
• Brak analityk VCA,
• Brak klasyfikacji obiektów typu „człowiek/pojazd”.

Poniżej przedstawiam dostępne modele:

Seria Lite

W grudniu 2019 r. w ofercie Dahua Technology pojawiła się aktualna seria kamer Lite z oznaczeniem -S2. Kamery zakończone symbolem -S2 wyposażone zostały w nowy procesor i przetwornik, dzięki czemu zyskały na wydajności i czułości. Zastosowano przetwornik Starlight ze sprzętowym WDR 120dB. Oferują podstawową analitykę IVS, pozbawioną klasyfikacji obiektów typu „człowiek/pojazd”. Rodzina kamer serii Lite -S2 jest przeznaczona do podstawowych zastosowań. W oparciu o testy przeprowadzone w naszej firmie, mogę stwierdzić, że jest to najtańsza seria kamer, ale jednocześnie godna polecania ze względu na bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.

Kamery oznaczone są symbolem IPC-...2x31…-S2

Główne cechy kamer Lite to:
• Rozdzielczość do 5MP,
• Przetworniki z technologią Starlight,
• Sprzętowy WDR 120dB,
• Kamera generuje 2 różne strumienie wideo (pełna jakość, D1),
• Szeroki wybór 6 różnych obudów,
• Dostępna wersja z wbudowanym mikrofonem IPC-HDW2x31T-AS-0280B-S2,
• 2 analityki VCA: wirtualna linia, detekcja intruza w strefie (szczegóły w tabeli),
• Możliwość ustawienia do 10 reguł IVS,
• Zgodność ze specyfikacją ONVIF 19.12,
• Alarmowanie o utracie wideo lub rozmyciu obrazu (firmware 2020-10-14),
• Nowoczesna kompresja H.265+,
• Brak technologii SMD (z ang. Smart Motion Detection),
• Brak klasyfikacji obiektów typu „człowiek/pojazd”,
• Brak alarmowania o zmianie sceny,
• Niewielka liczba analityk VCA,
• Detekcja ruchu nie jest oparta o algorytm VCA (duża liczba fałszywych alarmów).

Poniższa tabela porównuje możliwości kamer z serii podstawowej Entry Series oraz Lite. Pełna tabela z porównaniem będzie przedstawiona w dalszej części artykułu.
Poniżej przedstawiam przykładowe okno z konfiguracją analityki VCA. W kamerze można ustawić aż 10 reguł przekroczenia linii lub wtargnięcia w obszar. Linie i obszar mogą składać się z wielu połączonych odcinków. Konkurencyjne rozwiązania w tym przedziale cenowym ograniczone są do 1 linii oraz 1 obszaru detekcji. Dodatkowo można wyznaczyć wielkość minimalną i maksymalną obiektów. Instalatorzy często zapominają o ustawieniu tych parametrów, a ma to znaczący wpływ na ilość fałszywych alarmów. W tej serii nie występuje klasyfikacja obiektów typu człowiek/pojazd.
Mimo, że seria należy do linii tańszych kamer, producent zastosował możliwość zaawansowanej regulacji czasem ekspozycji i wzmocnienia. W konkurencyjnych rozwiązaniach w tym przedziale cenowym wartość migawki ustawiana jest na stałe, bez możliwości auto adaptacji do zmieniających warunków oświetleniowych.
Poniżej przedstawiam aktualnie dostępne kamery serii Lite S2 z podziałem na rodzaj obudowy oraz rozdzielczość:

Seria Lite AI

W grudniu 2019r. w cenniku DAHUA zagościły kamery z serii Lite AI. Są to najtańsze kamery, które posiadają analitykę z klasyfikacją obiektów typu „człowiek/pojazd” wraz z algorytmem SMD (klasyfikacja obiektów w detekcji ruchu). Umożliwia to znaczące obniżenie ilości fałszywych alarmów.

Kamery oznaczone są symbolem IPC-…3x41… Pierwsza cyfra „3” oraz trzecia cyfra „4” informuje nas o tym, że kamera posiada podstawową analitykę AI z klasyfikacją obiektów.

Główne cechy kamer Lite AI:
• Dostępne rozdzielczości 2MP, 5MP, 8MP,
• Przetworniki Starlight o wysokiej czułości,
• Sprzętowy WDR 120dB,
• Kamera generuje 3 różne strumienie wideo (pełna jakość, 1MP, D1),
• Kamery posiadają wejście audio lub mikrofon,
• Funkcja alarmowania po przekroczeniu progu audio,
• Szeroki wybór 7 różnych obudów,
• Dostępność kamery w obudowie typu mini kopułka,
• 4 analityki IVS (szczegóły w tabeli),
• Możliwość ustawienia do 9 reguł IVS z dostępnych analityk IVS,
• Klasyfikacja obiektów człowiek/pojazd,
• Technologia SMD,
• Alarmowanie o nagłej zmianie sceny (funkcja dostępna od tej serii),
• Brak rozbudowanej analityki VCA: zabrany/pozostawiony przedmiot, liczenie osób, wałęsanie, detekcja twarzy.

Poniżej tabela z porównaniem możliwości dotychczas zaprezentowanych serii. Pełna tabela z porównaniem będzie przedstawiona w dalszej części artykułu.

W rodzinie kamer Lite AI występują 4 analityki IVS. Do wyboru mamy:
1. Detekcja przekroczenia wirtualnej linii
2. Detekcja wtargnięcia w strefę
3. Detekcja ruchu z wykorzystaniem analityki SMD
4. Zmiana sceny (np. nagła zmiana pozycji kamery, zasłonięcie obiektywu)
Poniżej przedstawiłem przykładowe okno z konfiguracją analityki VCA. W kamerze można ustawić do 9 reguł przekroczenia linii lub wtargnięcia w obszar. Linie i obszar mogą składać się z wielu połączonych odcinków. Dodatkowo należy wyznaczyć minimalną i maksymalną wielkość obiektów, o czym często zapominają instalatorzy. Dzięki temu można istotnie zmniejszyć ilość fałszywych alarmów. W tej serii występuje już klasyfikacja obiektów typu człowiek/pojazd. Po zaznaczeniu „Alarm Target: osoba”, kamera będzie ignorowała fałszywe naruszenia wywołane przez inne obiekty typu: kot, pies, liście, auto.
Od tej serii kamer możemy już korzystać z technologii SMD (z ang. Smart Motion Detection) – inteligentna detekcja ruchu, która wykorzystuje klasyfikację obiektów typu „człowiek/pojazd”.
Poniżej przedstawiam aktualnie dostępne kamery serii Lite AI z podziałem na rodzaj obudowy oraz rozdzielczość:

Kamery Lite AI ze stałym obiektywem:
Kamery Lite AI ze zmiennym obiektywem i funkcją moto-zoom:

Seria Pro AI

Od września 2019r. w ofercie Dahua Technology dostępne są kamery z serii Pro AI. Zastosowano w nich czuły przetwornik Starlight oraz sprzętowy WDR 120dB. Kamery charakteryzują się dużą ilością analityk opartych o algorytm AI (w tej rodzinie dostępnych ich jest aż 13).

W kamerach Pro AI do wyboru mamy analityki takie jak:
1. Detekcja twarzy
2. Liczenie ludzi
3. Mapy ciepła
4. Detekcja przekroczenia wirtualnej linii
5. Detekcja wtargnięcia w strefę
6. Szybki ruch osoby
7. Detekcja podejrzanego działania tzw. wałęsanie się
8. Detekcja zgromadzenia ludzi / tłumu
9. Detekcja parkingu tj. detekcja zaparkowanego pojazdu w niedozwolonym miejscu
10. Detekcja ruchu z wykorzystaniem SMD
11. Detekcja brakującego obiektu
12. Detekcja porzuconego obiektu
13. Zmiana sceny (np. nagła zmiana pozycji kamery)


Moim zdaniem, tak szeroka dostępność reguł analitycznych pozwala na realizację imponująco dużej ilości możliwych scenariuszy. Ograniczeniem jest jednoczesne stosowanie tylko kilku analityk z wybranej grupy. Analityka zaznaczona kolorem niebieskim realizowana jest przez procesor i algorytm AI. Starsza analityka zaznaczona na czerwono nie jest realizowana przez algorytm AI.
Tylko do analityki opartej o AI możemy zastosować dodatkowe ograniczenie fałszywych alarmów poprzez klasyfikację obiektów typu człowiek/pojazd.
Kolejną cechą zastosowaną w kamerach serii Pro AI jest możliwość transmisji i zasilania kamery do 800m. Technologia ePoE dostępna jest tylko w produktach Dahua Technology.

Kamery oznaczone są symbolem IPC-…5x41… Cyfra „5” informuje nas, że kamera jest z serii Pro. Cyfra „4” to informacja o zastosowaniu algorytmów AI.
Ostatnia cyfra oznacza, że kamera posiada przetwornik Starlight w podstawowej wersji.

Główne cechy kamer Pro AI:
• Transmisja ePoE do 800m,
• Rozdzielczość kamer 2MP i 5MP (brak rozdzielczości 4MP)
• Sprzętowy WDR 120dB,
• Stabilizacja obrazu EIS (w wybranych modelach),
• Szeroki wybór 8 różnych obudów,
• Zgodność ze specyfikacją ONVIF 19.12,
• Dostępna kamera w obudowie typu BOX: IPC-HF5x41E-E,
• Kamera z wbudowanym mikrofonem: IPC-HDW5x41TM-ASE-0280B,
• 13 analityk IVS (szczegóły w tabeli),
• Klasyfikacji obiektów człowiek/pojazd,
• Technologia SMD w tradycyjnej detekcji ruchu,
• Brak funkcji FR (rozpoznawanie twarzy),
• Brak funkcji ANPR (klasyfikacja pojazdów).

Porównanie możliwości do poprzednio prezentowanych serii. Pełna tabela z porównaniem będzie przedstawiona w dalszej części artykułu.
Poniższa tabela przedstawia zależności między analitykami występującymi w kamerze. Chciałbym zwrócić uwagę na brak możliwości jednoczesnego włączenia wszystkich analityk występujących w kamerze, co jest spowodowane ograniczeniem możliwości obliczeniowych procesora. Na przykład, aby skorzystać z liczenia osób i analityki IVS, należy w systemie zastosować rejestrator AI. W takim scenariuszu kamera AI zajmuje się liczeniem osób, a analityka AI rejestratora realizuje ochronę perymetryczną.
W tabeli wyżej przedstawiłem 3 możliwe tryby pracy analityki IVS. „brak” oznacza konflikt z analityką wcześniej włączoną. Analityka IVS jest to grupa możliwych analityk do zrealizowania (szczegóły poniżej).

Analityka IVS

Przekroczenie linii, Wtargnięcie, Szybki ruch, Detekcja podejrzanego działania, Zgromadzenie ludzi, Detekcja parkingu, Detekcja brakującego obiektu, Detekcja porzuconego obiektu

Liczenie ludzi

Liczenie ludzi, Liczenie ludzi w obszarze
Przykładowe okno z konfiguracją analityki VCA. W kamerze także można ustawić do 9 reguł IVS.
Należy również pamiętać aby ustawić: wielkość minimalną i maksymalną obiektów oraz zaznaczyć filtrowanie obiektów typu człowiek/pojazd.

Oto aktualnie dostępne kamery serii Pro AI z podziałem na rodzaj obudowy oraz rozdzielczość.
Kamery Pro AI ze stałym obiektywem:
Kamery Pro AI ze zmiennym obiektywem i funkcją moto-zoom:
W kamerach serii Pro AI poprzez zmianę firmware możemy skorzystać z dodatkowych funkcjonalności:
• Liczenie osób w sklepie
• Detekcja braku maseczki
Detekcja braku maseczki lub liczenie osób w sklepie realizowane przez kamerę serii Pro AI po wgraniu dedykowanego firmware.

Seria Pro AI+

We wrześniowym cenniku Dahua Technology z 2019r wprowadzono do oferty kamery serii Pro AI+.
Urządzenia te w stosunku do Pro AI zostały wyposażone w przetwornik Starlight+ oraz sprzętowy WDR 140dB.

Kamery oznaczone są symbolem IPC-…5x41… to kamery Pro AI+ ze zwykłym przetwornikiem Starlight.
Kamery oznaczone są symbolem IPC-…5x42… to kamery Pro AI+ ze przetwornikiem Starlight+ i WDR 140dB

Cyfra „5” informuje, że kamera jest z serii Pro. Cyfra „4” to informacja o zastosowaniu algorytmów AI.
Ostatnia cyfra „2” oznacza, że zastosowano bardzo czuły przetwornik z technologią Starlight+.

Analityki VCA oraz pozostałe funkcje pozostają bez zmian.
W tej rodzinie kamer również doliczyłem się aż 13 analityk VCA.

Główne cechy kamer Pro AI z technologią Starlight+:
• Sprzętowy WDR 140dB,
• Czułość do 0.0016 Lux,
• Rozdzielczość kamer 2MP i 4 MP (brak rozdzielczości 5MP),
• Stabilizacja obrazu EIS (w wybranych modelach).

Tabela przedstawia porównanie możliwości i parametrów w stosunku do wcześniej prezentowanych serii. Możemy szybko sprawdzić jakie rozdzielczości dostępne są w wybranych seriach kamer Dahua Technology.
Oto aktualnie dostępne kamery serii Pro AI+ z przetwornikiem Starlight+, z podziałem na rodzaj obudowy oraz rozdzielczość. Kamery Pro AI+ ze stałym obiektywem:
Kamery Pro AI+ ze zmiennym obiektywem i funkcją moto-zoom:

Seria Ultra AI

Jednocześnie z kamerami Pro AI w ofercie pojawiła się aktualna rodzina kamer Ultra AI.
Cechą charakterystyczną tej serii jest dostępność zaawansowanej analityki AI. Występują tutaj algorytmy klasyfikacji pojazdów oraz algorytmy detekcji twarzy z bardzo rozbudowanymi meta danymi, dotyczące twarzy i pojazdów. Kamery Ultra AI przechwytują m.in. do 20 atrybutów twarzy, tablice rejestracyjne, typ pojazdu, kolor pojazdu i markę pojazdu.

Kamery oznaczone są symbolem IPC-…7x42…

Główne cechy kamer Ultra AI to:
• Rozdzielczość kamer 4MP i 8MP,
• 60kl/s dla kamer w wersji 4MP,
• Sprzętowy WDR 140dB lub 120dB odpowiednio dla kamer 4MP i 8MP,
• Funkcja Auto-Iris,
• Stabilizacja obrazu EIS,
• Kamera oferuje 5 strumieni wideo o różnych parametrach,
• Obsługa do 20 jednoczesnych połączeń z kamerą (do 160Mb/s),
• Dostępne 3 wejścia i 2 wyjścia alarmowe,
• Dostępna kamera w obudowie typu BOX: IPC-HF7x42F,
• Zasilanie ePoE,
• Duża ilość analityk VCA (szczegóły w tabeli),
• Klasyfikacji obiektów człowiek/pojazd,
• Rozbudowane „meta dane” dotyczące twarzy i postaci,
• Brak kamer ze stałą ogniskową,
• Wysoki koszt kamer.

W tej rodzinie kamer doliczyłem się także 13 analityk VCA:
1. Detekcja twarzy + atrybuty twarzy
2. Liczenie ludzi
3. Detekcja przekroczenia wirtualnej linii
4. Detekcja wtargnięcia w strefę
5. Szybki ruch osoby
6. Detekcja podejrzanego działania tzw. wałęsanie się
7. Detekcja zgromadzenia ludzi / tłumu
8. Detekcja parkingu tj. detekcja zaparkowanego pojazdu w niedozwolonym miejscu
9. ANPR rozpoznawanie numerów tablic rejestracyjnych
10. Detekcja ruchu z wykorzystaniem SMD
11. Detekcja brakującego obiektu
12. Detekcja porzuconego obiektu
13. Zmiana sceny (np. nagła zmiana pozycji kamery)

  Tabela przedstawia możliwości i parametry w porównaniu do wcześniej prezentowanych serii. Możemy szybko sprawdzić jakie rozdzielczości dostępne są w wybranych seriach kamer Dahua Technology:
Poniżej aktualnie dostępne kamery serii Ultra AI bez funkcji FR.
Poniższa tabela przedstawia zależności między analitykami występującymi w kamerze. Brak jest możliwości jednoczesnego włączenia wszystkich analityk występujących w kamerze.
W powyższej tabeli przedstawiłem 4 możliwe tryby pracy analityki IVS. Oznaczenie „brak” oznacza konflikt z analityką wcześniej włączoną. Analityka IVS, Metadane, Rozpoznawanie twarzy to grupa możliwych analityk do zrealizowania (szczegóły poniżej):

Analityka IVS

Przekroczenie linii, Wtargnięcie, Szybki ruch, Detekcja podejrzanego działania, Zgromadzenie ludzi, Detekcja parkingu, Detekcja brakującego obiektu, Detekcja porzuconego obiektu

Liczenie ludzi

Liczenie ludzi, Liczenie ludzi w obszarze

Metadane

Ludzie: ochrona prywatności poprzez rozmazanie twarzy, płeć, ubiór na górze, ubiór na dole, parasol, kolor ubioru na górze, kolor ubioru na dole, torba, kapelusz
Pojazd bez silnika: typ pojazdu, kolor pojazdu, ….
Pojazd silnikowy: ANPR numer tablicy rejestracyjnej, osłona przeciwsłoneczna, logo/marka pojazdu, ….

Rozpoznawanie twarzy

Rozpoznanie twarzy, filtrowanie nieożywionych twarzy, atrybuty twarzy
Przykładowe atrybuty dla „Pojazdu silnikowego” po włączeniu analityki „Metadane”:
Zbieranie informacji pochodzących z metadanych nie pozwala na alarmowanie w przypadku pojawienia się np. auta o określonym numerze rejestracyjnym, ale umożliwia bardzo szybkie wyszukiwanie w nagranym materiale określonych obiektów na podstawie zadanych atrybutów np. wyszukanie osób niosących plecak.

Seria Ultra AI z rozpoznaniem twarzy

Kamery Ultra AI z funkcją rozpoznawania twarzy potraktowałem jako oddzielnę serię. W tej serii występuje analityka oparta o algorytmy AI Deep Learning. Funkcja rozpoznawania twarzy oraz ochrona prywatności poprzez maskowanie mozaikowe twarzy w czasie rzeczywistym, to cechy wyróżniające tę serię. Funkcja rozpoznawania twarzy w kamerze może działać autonomicznie bez rejestratora. Kamera posiada wbudowaną bazę na 200tys rekordów.

Kamery z FR w symbolu IPC-…7x42…FR to kamery z funkcją rozpoznawania twarzy.

Główne cechy kamer Ultra AI z funkcją FR:
• Rozbudowana strukturyzacja wideo dotycząca rozpoznawanych pojazdów, osób,
• Rozbudowane meta dane, atrybuty twarzy,
• Rozpoznawanie twarzy realizowane przez kamerę,
• Maskowanie mozaikowe twarzy w czasie rzeczywistym,
• Sprzętowy WDR 140dB,
• Strumień wideo 60kl/s,
• Wysoka cena.

W tej rodzinie kamer doliczyłem się aż 15 analityk VCA:

1. Rozpoznawanie twarzy
2. Obsługa kolejek
3. Detekcja twarzy
4. Liczenie ludzi
5. Detekcja przekroczenia wirtualnej linii
6. Detekcja wtargnięcia w strefę
7. Szybki ruch osoby
8. Detekcja podejrzanego działania tzw. wałęsanie się
9. Detekcja zgromadzenia ludzi / tłumu
10. Detekcja parkingu tj. detekcja zaparkowanego pojazdu w niedozwolonym miejscu
11. ANPR rozpoznawanie numerów tablic rejestracyjnych
12. Detekcja ruchu z wykorzystaniem SMD
13. Detekcja brakującego obiektu
14. Detekcja porzuconego obiektu
15. Zmiana sceny (np. nagła zmiana pozycji kamery)

Oto aktualnie dostępne kamery serii Ultra AI z funkcją rozpoznawania twarzy.
Kamera oferuje autonomiczną kontrolę dostępu na podstawie rozpoznawania twarzy. W bardziej wymagających systemach trzeba zastosować płatne oprogramowanie DSS Pro.
Udane rozpoznanie twarzy możemy powiązać z wyjściem alarmowym lub akacją alarmową.

Seria Lite AI z technologią Full-Color

Od września 2020r. w cenniku Dahua Technology są dostępne kamery Lite AI z funkcją Full-Color. Cechą charakterystyczną kamer jest rejestracja obrazu kolorowego w warunkach bardzo słabego oświetlania. Kamera wysoką jakość obrazu w trudnych warunkach oświetleniowych zawdzięcza jasnemu obiektywowi F1.0 oraz bardzo czułemu przetwornikowi z technologią Starlight.
Kolorowy obraz dostępny mamy 24h na dobę dzięki zastosowaniu oświetlacza LED światła białego. Kamera nie jest wyposażona w oświetlacz IR.

Pozostałe parametry kamer są porównywalne do serii Lite AI.

Kamery oznaczone są symbolem IPC-…3x49…
Pierwsza cyfra „3” informuje nas o serii Lite, trzecia cyfra „4” o obecności analityki AI, a czwarta cyfra „9” o funkcjonalności Full-Color.
X – to tradycyjnie rozdzielczość kamery.

Główne cechy kamer Lite AI to:
• Wysokiej jasności obiektyw F1.0,
• Wbudowany oświetlacz LED światła białego zamiast oświetlacza IR,
• Dostępne rozdzielczości 2MP i 5 MP,
• Przetworniki Starlight o wysokiej czułości,
• Sprzętowy WDR 120dB,
• 4 analityki IVS (szczegóły w tabeli),
• Możliwość ustawienia do 9 reguł IVS,
• Klasyfikacja obiektów człowiek/pojazd,
• Technologia SMD (klasyfikacja obiektów w zwykłej detekcji ruchu),
• Brak rozbudowanej analityki VCA: zabrany/pozostawiony przedmiot, liczenie osób, wałęsanie, detekcja twarzy.

Poniżej znajdziecie tabelę przedstawiająca możliwości i parametry dotychczas zaprezentowanych serii. Możemy szybko sprawdzić jakie rozdzielczości dostępne są w wybranych seriach kamer DAHUA. Można zauważyć, że seria Lite AI oraz Lite AI Full Color posiada identyczne analityki IVS, ale czułość zestawu przetwornik + jasny obiektyw jest dużo wyższa.
Oto aktualnie dostępne kamery serii Lite AI Full Color z podziałem na rodzaj obudowy oraz rozdzielczość:

Seria Pro AI z technologią Full-Color

Od marca 2020r. w ofercie Dahua Technology są dostępne kamery Pro AI z funkcją Full Color.
Podobnie jak w serii Lite AI Full-Color cechą charakterystyczną kamer jest rejestracja obrazu kolorowego w warunkach słabego oświetlania. W serii Pro AI kamery nie posiadają oświetlacza LED światła białego oraz oświetlacza IR. Zapewnia to większą dyskrecję podczas obserwacji, w porównaniu do kamer Full-Color z serii Lite AI.
Dodatkowo kamery Pro AI Full Color posiadają rozbudowaną analitykę jak tradycyjna seria Pro AI.

Kamery oznaczone symbolem IPC-…5x49…

Pierwsza cyfra „5” informuje nas o serii Pro, trzecia cyfra „4” o obecności analityki AI, a czwarta cyfra „9” o funkcjonalności Full-Color. X –to tradycyjnie rozdzielczość kamery

Główne cechy kamer Pro AI to:
• Zastosowanie dużych przetworników 1/1.8”,
• Wysokiej jasności obiektyw F1.0,
• Brak oświetlacza LED oraz IR (dyskrecja obserwacji),
• Dostępne rozdzielczości 2MP i 4 MP,
• Przetworniki Starlight o wysokiej czułości,
• Transmisja ePoE do 800m,
• Sprzętowy WDR 120dB,
• 13 analityk IVS (szczegóły w tabeli),
• Klasyfikacji obiektów człowiek/pojazd,
• Technologia SMD w tradycyjnej detekcji ruchu,
• Brak funkcji FR (rozpoznawanie twarzy),
• Brak funkcji ANPR (klasyfikacja pojazdów).

  Poniższa tabela przedstawia możliwości i parametry dotychczas zaprezentowanych kamer. Możemy szybko sprawdzić jakie rozdzielczości dostępne są w wybranych seriach kamer DAHUA. Można zauważyć, że seria Pro AI oraz Pro AI FullColor posiada identyczne analityki IVS, ale czułość kompletu przetwornik + obiektyw jest wyższa.
Aktualne dostępne kamery serii Pro AI Full Color z podziałem na rodzaj obudowy oraz rozdzielczość:

Pełne zestawienie parametrów

Tabela przedstawia pełne zestawienie parametrów poszczególnych serii kamer IP Dahua Technology:

Znaczenie symboli kamer IP Dahua Technology

W celu sprawnego poruszania się po ofercie produktowej Dahua Technology należy orientować się w podstawowych oznaczeniach kamer. Poniżej znajduje się pełny diagram wyjaśniający wszystkie symbole kamer dostępnych w aktualnym cenniku. Taką pomoc można sobie wydrukować i korzystać z niej na co dzień lub zaglądać na naszego bloga (pobierz).

Porównanie cenowe wybranych modeli

Do porównania cenowego została wykorzystana kamera bullet 4MP lub 5MP w zależności od dostępności w danej serii. Z porównania można zauważyć, że możliwości techniczne idą w parze z ceną.
Do kolejnego porównania cenowego użyłem kamery kopułowej 4-5MP ze stałą ogniskową 2,8mm. Tutaj również można zauważyć proporcjonalny wzrost ceny w stosunku do możliwości technicznych danej serii.
Do porównania wybrałem serię Lite AI oraz Pro AI.
Jakość obrazu oferowana przez obie serie jest porównywalna.
Kolejnym testem było porównanie analityki IVS w obu seriach kamer. Aby zmusić procesor do większej pracy wyłączyłem sprzętowy WDR w obu kamerach, pozostałe ustawienia były identyczne (fabryczne).
W dzień przy dobrej widoczności kamera Pro AI bardzo dobrze radziła sobie z filtrowaniem obiektów typu człowiek przy jakości obrazu 150ppm według kalkulatora na stronie IPVM.
Ale kamera Lite AI już miała problemy przy detekcji człowieka na końcu sceny. Dopiero zoom optyczny poprzez zmianę ogniskowej poprawił sytuację. Analityka detekcji człowieka w kamerze Lite AI dorównywała dopiero przy jakości sceny na poziomie 200ppm wg IPVP.

Z moich krótkich testów wynika, że seria Pro AI oferuje bardziej wydajny procesor analityki AI.
Test kamer serii Lite oznaczonej jako IPC-...2x31…-S2.

Pomimo braku filtrowania „człowiek/pojazd” kamery moim zdaniem bardzo dobrze radzą sobie z wykrywaniem przekroczenia linii. Dodatkowa filtracja wielkości obiektu ogranicza ilość fałszywych alarmów.
Oczywiście przy porównywaniu analityki kamery Lite do kamery Ultra AI widzimy różnice. Np. kamera serii Lite wykrywa pojazdy łącznie z „cieniem” rzucanym przez samochodem. Kamera Ultra AI potrafi wyłonić tylko pojazd bez poświaty stworzonej przez światła samochodu, a szybkość alarmowania jest niezwłoczna. Pomimo pewnych słabych stron, kamery serii Lite to najlepszy wybór pod względem cena do jakości.

Pełne filmy z przeprowadzonych testów poszczególnych serii i oferowanych analityk będą przedstawione w kolejnych wpisach i szkoleniach online. Proszę o propozycję jakie testy funkcjonalności kamer możemy dla Państwa wykonać?
Wszelkie pytania proszę zgłaszać w komentarzach, na bieżąco będę wyjaśniał niejasności. Mam nadzieję że wpis wpłynie na większą przejrzystość oferty proponowanej przez firmę Janex International.
Zachęcam do uczestnictwa w naszych szkoleniach online -> link do szkoleń.
 
Robert Mech
Autor:
Robert Mech
Specjalista ds. Technicznych
do góry