Aviotec – Wykryj pożar zanim się rozprzestrzeni

10 grudnia 2018, Blog

Jakie są wyzwania stawiane systemom sygnalizacji pożaru? Jednym z nich jest znalezienie złotego środka pomiędzy zwiększaniem szybkości detekcji a minimalizacją fałszywych alarmów. Istnieje wiele obiektów, gdzie standardowe rozwiązania nie spełniają oczekiwań bądź nie mogą być zastosowane ze względu na niesprzyjające warunki pracy. Na ratunek wówczas przychodzi innowacyjny produkt – kamera z wbudowaną detekcją pożaru.

Kamera wykrywająca pożar

 

Detektor optyczny wykrywa pożar dopiero w momencie pojawienia się dymu w komorze pomiarowej. Czujki takie montuje się zazwyczaj przy stropie - im wyższe pomieszczenie, tym czas dotarcia dymu do komory jest dłuższy. Dodatkowo w bardzo wysokich pomieszczeniach występuje zjawisko tzw. „poduszki powietrznej”. Polega ono na gromadzeniu się w górnej części pomieszczenia ciepłych mas powietrza, uniemożliwiając dotarcie dymu do detektora. Niepodważalną przewagą kamery jest detekcja u źródła, zanim pożar zdąży się rozprzestrzenić. A co za tym idzie? Minimalizacja strat, możliwość szybkiej wideoweryfikacji oraz ochrona strategicznych miejsc czy sprzętów w chronionym obiekcie.

 

Jak to się kształtowało historycznie? Pierwsze automatyczne czujki wykrywające pożar pojawiły się w latach 40-50 ubiegłego wieku. Jeżeli zaś chodzi o kamerę AVIOTEC, to pierwsza wersja została wprowadzona około trzech lat temu. Od tego czasu nieprzerwanie trwają prace nad udoskonaleniem firmware'u kamery. Pozwoliło to między innymi na wyeliminowanie pojawiających się początkowo fałszywych alarmów związanych z wysoce kontrastowym światłem (backlight), ciemnością (za mało informacji w obrazie) czy zjawiskami imitującymi płomień (odbicia z wibracjami).

Obraz4

Niektórzy twierdzą...

...że pierwszym systemem wykrywającym pożar były dwa kanarki zamknięte w klatce. Śmierć jednego z nich mogła być wynikiem choroby, jednak gdy padły dwa na raz - to nie mógł być przypadek. Wzrost stężenia tlenku węgla w powietrzu jest pierwszym objawem pojawienia się pożaru i to on był cichym zabójcą.

 

Przechwytywanie

Jak to działa?

Słysząc hasło: kamera wykrywająca pożar, większości z nas pewnie w pierwszym momencie do głowy przychodzi termowizja.
Otóż nie! To urządzenie działa, można powiedzieć, jak ludzkie oko – analizuje tylko i wyłącznie obraz.
Ma możliwość wykrywania płomienia oraz dymu, poprzez analizę ich cech wyróżniających
- i to zaledwie w ciągu 4 sekund.

Do tego dochodzi od kilku do kilkunastu sekund na autoweryfikację.
Czas to pieniądz! ;-)

rozpoznawane cechy charakterystyczne

  • Kolor - żółto - pomarańczowy
  • Migotanie
  • Kształt
  • Ruch przeźroczystych cząstek
  • Stały kierunek i prędkość
  • Zwykle ruch do góry (dopuszczalne odchylenie +/- 90°)

 

Jako że AVIOTEC jest jedynym takim rozwiązaniem na świecie, nie ujęte jest w żadnej z norm. Posiada jednak certyfikat VDSu oraz pozytywną opinię jednego z czołowych ubezpieczycieli, po współuczestnictwie w jego testach. Należy pamiętać - kamera nie zastępuje prawnie wymaganego Systemu Sygnalizacji Pożaru, a może stanowić jego uzupełnienie, wypełniając luki i poprawiając bezpieczeństwo!

 

Nasze testy

 

wykrywanie dymu

wykrywanie płomienia

 

Kamera oprócz wykrywania dymu i płomienia ma zaimplementowaną zaawansowaną inteligentną analizę obrazu Bosch IVA. Dodatkowo umożliwia komunikację w standardzie ONVIF, co pozwala na zastosowanie jej w każdym systemie CCTV IP. Ponadto posiada przekaźnik alarmu, który może być podłączony do dowolnego systemu (np. SSWiN, SSP, itp.). Wbudowane gniazdo na kartę SD gwarantuje zapisanie obrazu z kamery nawet przy pracy autonomicznej.

SSP_aktualnośćpsd

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na szkolenia !

z czego? - Systemy Sygnalizacji Pożaru marki BOSCH
gdzie? - siedziba firmy Janex International
kiedy? - kliknij w zdjęcie i sprawdź!

 

Autorzy:

Krzysztof Kowalczyk

 

Krzysztof Kowalczyk
Specjalista ds. Technicznych

Marta Lipińska

 

Marta Lipińska
Specjalista ds. Technicznych

do góry