Jakie są wyzwania stawiane systemom sygnalizacji pożaru? Jednym z nich jest znalezienie złotego środka pomiędzy zwiększaniem szybkości detekcji a minimalizacją fałszywych alarmów. Istnieje wiele obiektów, gdzie standardowe rozwiązania nie spełniają oczekiwań bądź nie mogą być zastosowane ze względu na niesprzyjające warunki pracy. Na ratunek wówczas przychodzi innowacyjny produkt – kamera z wbudowaną detekcją pożaru.
Detektor optyczny wykrywa pożar dopiero w momencie pojawienia się dymu w komorze pomiarowej. Czujki takie montuje się zazwyczaj przy stropie - im wyższe pomieszczenie, tym czas dotarcia dymu do komory jest dłuższy. Dodatkowo w bardzo wysokich pomieszczeniach występuje zjawisko tzw. „poduszki powietrznej”. Polega ono na gromadzeniu się w górnej części pomieszczenia ciepłych mas powietrza, uniemożliwiając dotarcie dymu do detektora. Niepodważalną przewagą kamery jest detekcja u źródła, zanim pożar zdąży się rozprzestrzenić. A co za tym idzie? Minimalizacja strat, możliwość szybkiej wideoweryfikacji oraz ochrona strategicznych miejsc czy sprzętów w chronionym obiekcie.
Niektórzy twierdzą...
...że pierwszym systemem wykrywającym pożar były dwa kanarki zamknięte w klatce. Śmierć jednego z nich mogła być wynikiem choroby, jednak gdy padły dwa na raz - to nie mógł być przypadek. Wzrost stężenia tlenku węgla w powietrzu jest pierwszym objawem pojawienia się pożaru i to on był cichym zabójcą.
Jak to działa?
Słysząc hasło: kamera wykrywająca pożar, większości z nas pewnie w pierwszym momencie do głowy przychodzi termowizja.
Otóż nie! To urządzenie działa, można powiedzieć, jak ludzkie oko – analizuje tylko i wyłącznie obraz.
Ma możliwość wykrywania płomienia oraz dymu, poprzez analizę ich cech wyróżniających
- i to zaledwie w ciągu 4 sekund.
Do tego dochodzi od kilku do kilkunastu sekund na autoweryfikację.
Czas to pieniądz! ;-)
Jako że AVIOTEC jest jedynym takim rozwiązaniem na świecie, nie ujęte jest w żadnej z norm. Posiada jednak certyfikat VDSu oraz pozytywną opinię jednego z czołowych ubezpieczycieli, po współuczestnictwie w jego testach. Należy pamiętać - kamera nie zastępuje prawnie wymaganego Systemu Sygnalizacji Pożaru, a może stanowić jego uzupełnienie, wypełniając luki i poprawiając bezpieczeństwo!
Nasze testy
wykrywanie dymu
wykrywanie płomienia
Kamera oprócz wykrywania dymu i płomienia ma zaimplementowaną zaawansowaną inteligentną analizę obrazu Bosch IVA. Dodatkowo umożliwia komunikację w standardzie ONVIF, co pozwala na zastosowanie jej w każdym systemie CCTV IP. Ponadto posiada przekaźnik alarmu, który może być podłączony do dowolnego systemu (np. SSWiN, SSP, itp.). Wbudowane gniazdo na kartę SD gwarantuje zapisanie obrazu z kamery nawet przy pracy autonomicznej.
Zapraszamy na szkolenia !
z czego? - Systemy Sygnalizacji Pożaru marki BOSCH
gdzie? - siedziba firmy Janex International
kiedy? - kliknij w zdjęcie i sprawdź!
Autorzy:
Krzysztof Kowalczyk
Specjalista ds. Technicznych
Marta Lipińska
Specjalista ds. Technicznych