Avenar

09 lipca 2021, Blog

Nowe kontrolery do central SSP Bosch Avenar 2000, Avenar 8000

Na początku 2021 roku firma Bosch wprowadziła na rynek nowe kontrolery do systemów sygnalizacji pożaru. Najnowsza generacja łączy w sobie ewolucję wyglądu z rewolucją technologiczną. Szybszy procesor, udoskonalony wyświetlacz dotykowy, funkcja eMatrix tworzą przyszłościowy, otwarty na komunikację oraz łatwy w obsłudze system sygnalizacji pożaru. Intuicyjny interfejs użytkownika oraz sprawdzona modułowa koncepcja centrali SSP nie uległy zmianie.

Oto AVENAR 2000 oraz AVENAR 8000.

Trochę historii…

Rok 2005: Bosch wprowadza do swojej oferty nową, modułową centralę FPA5000 z kontrolerem MPC3000A. Jest to platforma zupełnie inna od wcześniej znanych central BZ500 czy UEZ2000. Monochromatyczny ekran dotykowy, wskaźniki pracy LED pozwalają na intuicyjną obsługę centrali na obiekcie. Modułowa budowa pozwala na łatwe i szybkie dodawanie nowych elementów systemu SSP w przypadku powiększenia chronionego obiektu.
01_Rok_2005
Rok 2008: Druga wersja centrali FPA5000 z kontrolerem MPC3000B. Dodano m.in. możliwość sieciowania central z wykorzystaniem CAN BUS, gniazdo USB do programowania, możliwość podłączenia klawiatury wyniesionej z ekranem dotykowym do obsługi.
02_Rok_2008
Rok 2013: Trzecia wersja czyli MPC3000C - nowy, kolorowy ekran dotykowy, dodatkowy wskaźnik LED trybu pracy dzień/noc, dwa porty Ethernet do sieciowania central po LAN.
03_Rok_2015

Firmware 3.x do FPA1200/5000 (RPS ver. 5.x)

Z końcem 2020 roku pojawiła się nowa wersja programu RPS do central FPA1200/5000 oraz aktualizacja firmware’u kontrolerów MPC1200/3000 do wersji 3.x. Nowy firmware wprowadził zmienioną kolorystykę interfejsu użytkownika, bazującą na ciemnych barwach tła zgodną z interfejsem nowych central AVENAR (które wkrótce miały się pojawić). Ponadto wprowadzono następujące zmiany:
- Funkcja eMatrix – sterowania oznaczane są w centrali kolorem czerwonym podczas alarmu, fioletowym gdy ręcznie wyzwolone, żółtym gdy w awarii i zielonym gdy w stanie czuwania.
- FPA-1200 v 3.x może obsługiwać do 4 pętli dozorowych (nadal maks. 6 modułów funkcjonalnych w jednej centrali)
- FPA-1200 v3.x nie wymaga kart adresowych OPC/VA
- FPA-5000 v3.x nie wymagają już żadnych kart adresowych ADC-xxxx
- Transmisja pliku konfiguracyjnego z komputera na centralę przez USB jest znacznie szybsza (w niektórych przypadkach nawet nie widać paska postępu, tylko od razu komunikat o przesłaniu pliku).

25 stycznia 2021 roku to data premiery nowych rozwiązań SSP Bosch z serii AVENAR.

Nowe centrale AVENAR

AVENAR 2000 i 8000 to sprawdzona koncepcja modułowej centrali Systemu Sygnalizacji Pożaru z nowym kontrolerem. Nowy AVENAR jest jeszcze bardziej stabilny, odporny na fałszywe alarmy, otwarty na komunikację. Nowe kontrolery są wyposażone w 8-calowy panel dotykowy służący do obsługi systemu. Czarne tło, komunikaty w różnych kolorach, odpowiednio dobrana czcionka, pozwalają na szybkie zorientowanie się jaki rodzaj komunikatu pojawił się na wyświetlaczu. Każde nowe zdarzenie uruchamia sygnał akustyczny o natężeniu powyżej 65 dB wytwarzany przez brzęczyk zintegrowany z kontrolerem. Poniżej mamy informację o ilości pożarów, aktywnych sterowań czy usterek aktualnie występujących w systemie. Pod wyświetlaczem dostępnych jest 6 przycisków ze stałą funkcją (menu, eMatrix, logowanie użytkownika, wyciszenie buzzera, itp.). Klawiatura dotykowa znajdująca się po prawej stronie wyświetlacza pozwala na wprowadzanie znaków np. przy logowaniu użytkownika, wyszukiwaniu elementów czy zmianie etykiet. Pod klawiaturą znajdują się 3 programowalne klawisze funkcyjne, do których można przypisać dowolne funkcje, np. przełączenie centrali w tryb dzienny lub nocny, reset usterek, przełączenie czułości czujki na alternatywną, itp. itd.

W nowych kontrolerach AVENAR, podobnie jak we wcześniejszych MPC3000C, jest możliwość wgrania pliku graficznego, który będzie się wyświetlał na ekranie głównym centrali. Zaleca się, aby tło tej grafiki było czarne.
04_Panel_główny

Kontrolery AVENAR 2000 Standard i Premium

AVENAR 2000 to następca centrali FPA1200. Zestawy, w których znajduje się obudowa centrali, kontroler, zasilacz z uchwytem, moduł pętli oraz moduł kontrolera akumulatorów są dostępne w dwóch wersjach instalacyjnych: do montażu naściennego oraz do montażu na ramie montażowej. W tej drugiej opcji mamy możliwość zastosowania akumulatorów o większej pojemności (do 45Ah). W zależności od potrzebnej funkcjonalności mamy wybór między wersją Standard i Premium.
Główna cecha AVENAR 2000 Premium AVENAR 2000 Standard
Maks. pętli dozorowych 4 4
Maks. modułów funkcjonalnych 6 6
Sieciowanie

TAK, z centralami AVENAR8000, AVENAR2000 Premium, FPA5000, klawiaturami FMR

max. 32 węzły
Max. 3 klawiatury FMR
Smart Safety Link TAK -
Interfejs BMS OPC; FSI; UGM -
eMatrix TAK TAK (częściowo)
Dostępny jako zestaw TAK TAK
Zintegrowany Switch TAK TAK
Kompatybilność wstecz TAK TAK
Zarówno wersja Premium jak i Standard central AVENAR2000 może być rozbudowana do 4 pętli, maksymalnie 6 modułów funkcjonalnych w każdej centrali. W centrali możemy zaprogramować do 512 czujek i ROP-ów, więc nie ma wymagania redundancji kontrolera.

Centrala AVENAR2000 w wersji Premium może pracować w sieci z centralami FPA5000, AVENAR8000 oraz AVENAR2000 Premium. Ponadto wersja ta pozwala na wizualizację systemu na zewnętrznym oprogramowaniu – połączenie poprzez OPC Serwer. Dodatkowo można zintegrować centrale AVENAR2000 Premium z systemami DSO Bosch tzw. Smart Safety Link bez potrzeby stosowania modułów wejść i wyjść programowalnych (połączenie LAN). Rozwiązanie to jest certyfikowane i znalazło zastosowanie na wielu uruchomionych już obiektach. Smart Safety Link pozwala zaoszczędzić na okablowaniu i czasie instalacji. Połączenie jest bezpieczne i monitorowane – centrala SSP otrzymuje od kontrolera DSO potwierdzenie aktywacji oraz informacje o występujących w DSO usterkach, gdyż komunikacja jest dwukierunkowa. Jeżeli w przyszłości będą konieczne zmiany scenariusza nadawanych komunikatów, poprawki ograniczą się do oprogramowania. Dzięki temu rozbudowa czy dostosowanie systemu do zmian na obiekcie jest łatwe i bezproblemowe.

Dostępne są zestawy central AVENAR 2000:
• FPA-2000-SFM: licencja Standard. Obudowa do montażu na ramie
• FPA-2000-PFM: licencja Premium. Obudowa do montażu na ramie
• FPA-2000-SWM: licencja Standard. Obudowa do montażu ściennego
• FPA-2000-PWM: licencja Premium. Obudowa do montażu ściennego

Nowe Kontrolery AVENAR 8000 standard i Premium

AVENAR8000 to następca kontrolera MPC3000 i centrali FPA5000.
Tutaj nie ma dostępnych zestawów, a zestawienie potrzebnego sprzętu możemy wygenerować korzystając z oprogramowania Safety System Designer.
Link do programu: (kliknij)

W stworzeniu koncepcji i projekcie pomocą służy dział techniczny firmy JANEX International. Wycenę chętnie przygotuje dział handlowy naszej firmy.
W zależności od potrzebnej funkcjonalności mamy wybór między wersją Standard i Premium.

Główna cecha

AVENAR 8000 Premium

AVENAR 8000 Standard

Maks. pętli dozorowych

32

32

Maks. modułów funkcjonalnych

46

46

Sieciowanie

Tak, z centralami AVENAR8000, AVENAR2000 Premium, FPA5000, klawiaturami FMR

max. 32 węzły

Tak, z centralami AVENAR8000, AVENAR2000 Premium, FPA5000, klawiaturami FMR

max. 32 węzły

Smart Safety Link

TAK

-

Interfejs BMS

OPC; FSI; UGM

-

eMatrix

TAK

TAK (częściowo)

Zintegrowany Switch

TAK

TAK

Kompatybilność wstecz

TAK

TAK

Zarówno wersja Premium jak i Standard AVENAR8000 może być rozbudowana do 32 pętli, maksymalnie 46 modułów funkcjonalnych w każdej centrali. W centrali możemy zaprogramować do 4096 czujek i ROP-ów (w przypadku sieciowania centrali liczba ta wynosi 2032). Jeżeli w centrali jest więcej niż 512 czujek i ROP-ów, należy zastosować zapasowy koncentrator aby spełnić wymagania normy EN54-2. Taką redundancję można zrealizować poprzez zainstalowanie w drugiej obudowie redundantnego kontrolera lub zamontowanie obok centrali klawiatury wyniesionej FMR8000.
05_Redundancja
Centrale AVENAR8000 mogą pracować w sieci z centralami FPA5000 oraz AVENAR2000 Premium. Dodatkowo wersja AVENAR8000 Premium pozwala na wizualizację systemu na zewnętrznym oprogramowaniu – połączenie poprzez OPC Serwer. Ponadto te wersje central można połączyć z systemami DSO Bosch wykorzystując tzw. Smart Safety Link bez potrzeby stosowania modułów wejść i wyjść programowalnych (połączenie LAN). Rozwiązanie to jest certyfikowane i znalazło zastosowanie na wielu uruchomionych już obiektach.

Funkcja eMatrix

Funkcja eMarix w centralach w wersji Premium pozwala na sterowanie pojedynczymi sygnalizatorami adresowalnymi, grupami sygnalizatorów lub pojedynczymi liniami sygnalizatorów konwencjonalnych. W centralach w wersji Standard można wysterować lub wyciszyć wszystkie sygnalizatory jednocześnie bez możliwości sterowania każdą grupą/linią z osobna.

Jeżeli centrala jest w stanie czuwania i nie ma alarmu pożarowego, to po kliknięciu przycisku „Ewakuacja” w obu wersjach pokazują się dostępne sygnalizatory.
06_Przycisk Ewakuacja
07_eMatrix_Standard_1
 
08_eMatriX_Premium_2
W wersji PREMIUM centrali AVENAR możemy każdy z tych sygnalizatorów załączyć niezależnie. Wówczas załączony sygnalizator podświetli się na różowo/fioletowo.
09_Standard_wgrane_Premium_2
Jeżeli taką samą operację chcemy zrobić w wersji STANDARD, pokazuje się komunikat, że funkcja nie jest dostępna.
 
10_eMatriX_Premium_4
Podobnie jest w przypadku, gdy centrala jest w stanie alarmu pożarowego – jeżeli w trakcie trwania tego alarmu klikniemy przycisk EWAKUACJA, to wyświetlą nam się wszystkie dostępne sygnalizatory/grupy/linie – na czerwono są zaznaczone te, które są aktywne (np. wysterowane regułami zaprogramowanymi w centrali).
11_eMatriX_Premium_5
Jeżeli centrala jest w wersji PREMIUM, to możemy pojedynczo wyłączać i załączać poszczególne sygnalizatory lub grupy/linie sygnalizatorów – wystarczy kliknąć na sygnalizator, który chcemy wyciszyć (poniżej przykład wyciszenia tylko sygnalizatora akustycznego na Recepcji).
Jeżeli taką samą operację chcemy zrobić na wersji STANDARD, to mamy komunikat o braku możliwości wykonania takiego polecenia - wymagana jest centrala AVENAR z licencją Premium.

Sieciowanie nowych central z istniejącymi systemami

Tak, jak już zostało to wcześniej wspomniane, obecnie sprzedawane kontrolery AVENAR2000 Premium oraz AVENAR8000 Standard i Premium mogą być podstawą do rozbudowy istniejących sieci central FPA5000. Możliwa jest praca w jednej sieci central AVENAR8000, AVENAR2000 Premium, FPA5000 oraz klawiatur FMR5000 i FMR8000 (te ostatnie będą miały certyfikat do sieciowania w lipcu). Należy pamiętać, że centrale i klawiatury pracujące w sieci muszą mieć ten sam firmware.
13_Sieciowanie
Warto też wspomnieć, że kontrolery AVENAR2000 oraz kontrolery AVENAR8000 są „kompatybilne wstecz”. To oznacza, że każdy obecnie działający system ze starszym kontrolerami (MPC3000 czy MPC1200) może być „zaktualizowany do nowej wersji” poprzez wymianę kontrolera na nowy. Należy przy tym pamiętać, że kontrolery AVENAR wymagają, aby w centrali była zamontowana szyna krótka w wersji PRS0002C (jeżeli takiej nie ma, należy ją dodatkowo zakupić).


Pierwsze uruchomienie

Instrukcja instalacji oraz skrócona instrukcja obsługi centrali są dostarczane razem z kontrolerem. Można je również pobrać z naszej strony internetowej:
1. Instrukcja instalacji
2. Skrócona instrukcja obsługi
3. Pełna instrukcja obsługi

Aby uruchomić kontroler należy przycisnąć na krótko przycisk zasilania znajdujący się na prawym boku kontrolera. Przycisk ten służy również do wyłączania centrali oraz restartu zasilania.
14_przycisk_zasilania
Przy pierwszym uruchomieniu centrali AVENAR2000/8000 należy wykonać kalibrację ekranu dotykowego klikając w 5 pokazujących się po kolei punktów.
15_Kalibracja2
Na kolejnym ekranie należy ustawić czas, datę oraz adres fizyczny centrali (PNA/RSN). Można również wprowadzić ustawienia adresu IP centrali po wybraniu opcji „Configure Ethernet”. Po ustawieniu tych parametrów należy wybrać „Reboot” aby zrestartować kontroler z nowymi ustawieniami.
16_Data_Czas_PNA_2
Po restarcie centrala uruchamia się z fabryczną/pustą konfiguracją – „Hardcoded configuration. Default configuration running,…”.
UWAGA!
We wcześniejszych kontrolerach MPC3000B/C adres fizyczny centrali (RSN) ustawiany był na pokrętłach obrotowych znajdujących się z tyłu kontrolera. Obecnie ustawienie to jest dostępne przy pierwszym uruchomieniu, a w już uruchomionej centrali należy z wybrać MENU („DOMEK”) -> Konfiguracja (Configuration) -> PNA/RSN. Po zmianie adresu fizycznego z menu centrali, należy zrestartować zasilanie kontrolera (przycisk „OK i uruchom ponownie”). Aby zrestartować zasilanie działającej centrali należy wcisnąć i przytrzymać przez 8 sekund przycisk znajdujący się z boku kontrolera.

Raz w roku (a w razie potrzeby częściej), należy przeprowadzić kalibrację ekranu dotykowego. W tym celu należy zrestartować zasilanie kontrolera przyciskiem z boku i podczas uruchamiania trzymać palec na wyświetlaczu.
17_Palec_menu_serwisowe
Wówczas na ekranie pojawi się menu serwisowe, gdzie po wybraniu opcji „Calibrate touch screen” przejdziemy do kalibracji ekranu dotykowego. Należy wówczas wykonywać polecenia, zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie (podobnie, jak przy pierwszym uruchomieniu).
18_Menu_serwisowe
Menu serwisowe pozwala również na reset kontrolera do ustawień fabrycznych – „Start panel with default configuration”. Należy pamiętać, że wybranie tej opcji spowoduje wykasowanie wgranych do kontrolera ustawień i kontroler uruchomi się z pustą konfiguracją.

Kolejnym udogodnieniem jest możliwość aktualizacji firmware’u z karty SD – gniazdo na taką kartę znajduje się z prawej strony kontrolera pod przyciskiem zasilania. Plik SWU należy wgrać na kartę SD, włożyć kartę do gniazda kontrolera i wybrać z menu serwisowego opcję „Load new firmware from memory card”.

Uwaga! Na karcie powinien znajdować się tylko jeden plik firmware’u.

Po wgraniu nowego firmware’u należy nacisnąć przycisk „Toggle firmware & restart panel”. Wówczas kontroler uruchomi się z nowo wgranym oprogramowaniem układowym.

Aby połączyć się z centralą programem RPS i zacząć programowanie systemu należy znać wersję firmware’u centrali. Można to sprawdzić klikając na logo Bosch w prawym górnym rogu wyświetlacza.
19_Hardcoded_Configuration_2
20_Wersja_FW
Jeżeli są Państwo zainteresowani szkoleniami z zakresu SSP Bosch serdecznie zapraszamy na szkolenia/webinary organizowane przez Janex International.
Szczegóły i lista najbliższych szkoleń dostępne są na stronie: www.janexint.com.pl/szkolenia
 

Krzysztof Kowalczyk

Krzyś
Specjalista w dziedzinie SSP oraz DSO
do góry