ATTE

29 grudnia 2020, Blog

Słowem wstępu - rozwiązania ATTE

Produkty ATTE są wykorzystywane w wielu sektorach instalacji, a mierząc się ze specyficznymi wymaganiami klientów - jak zwykle z pomocą przychodzi Dział Techniczny Janex International. Zebraliśmy dla Was najciekawsze produkty producenta, by zaprezentować w jaki sposób mogą rozwiązać ich problemy.

Przetwornica ASDC-12-124-HS obniżająca napięcie 48V na 12V

W niektórych rozwiązaniach potrzebujemy zasilać dodatkowe urządzenia zainstalowane przy kamerze. Typowym przykładem może być zasilanie mikrofonu podłączonego do kamery IP. Kamera zasilana jest ze switcha PoE, a mikrofon wymaga dodatkowego zasilania 12V.
W takiej sytuacji możemy skorzystać z adaptera, który konwertuje 48V dostępne w przewodzie LAN, na 12V. Dodatkowo zasilanie PoE nadal jest przesyłane do kamery IP.
 
Przykładowe mikrofony aktywne wymagające zasilania 12V:
Maksymalne obciążenie na wyjściu 12V to 1A (12W).
Łączna moc dla kamery IP i dodatkowego odbiornika nie może przekroczyć standardu 802.af, czyli 15,4W. Aby zwiększyć moc dla kamery, można zastosować zasilanie pasywne naszego adaptera. Switche z zasilaniem pasywnym PoE są dostępne w ofercie ATTE.
W celu wykonania testów obciążeniowych i potwierdzenia stabilności działania przetwornicy obniżającej napięcie zbudowałem prosty układ. Do wyjścia przetwornicy podłączyłem sztuczne obciążenie, gdzie nastawiłem stałe obciążenie o prądzie 1A, co przy 12V dało 12W. Urządzenie przez kilka godzin pracowało stabilnie, trochę się grzejąc.
 
Inny przykład zastosowania przetwornicy…….

Zasilanie elektro-zaczepu w instalacji domofonowej


Systemy wideo-domofonowe firmy HIKVISION oraz DAHUA nie zapewniają napięcia zasilania do elektro-zaczepu przy furtce. Stacja bramowa zasilana jest ze switcha PoE 48V.
Aby zapewnić zasilanie 12V do rygla, stosujemy przetwornicę ASDC-12-124-HS obniżającą napięcie z 48V do 12V. Cały czas zasilanie PoE do stacji bramowej jest zapewnione.

Przetwornica ASDC-12-240-HS obniżająca napięcie 48V na 24V

Główne zalety stosowania przetwornicy:
- oszczędność miejsca, możliwość instalowania po stronie switcha, jak i od strony odbiornika.
- zapewnienie gwarantowanego zasilania z głównego switcha, który zasilany jest z UPSa (Nie ma ryzyka utraty połączenia przy zaniku zasilania).
W przypadku zasilania urządzeń wymagających pasywnego PoE 24V takich jak np. most radiowy Ubiquiti można zastosować adapter ASDC-12-240-HS.
loco5ac

AP Ubiquity

Adapter PoE

Zwykły zasilacz PoE Passiv

W przypadku standardowego rozwiązania opartego o zasilacz z wyjściem pasywnym PoE musimy zadbać o lokalne zasilanie z sieci 230V. W przypadku przetwornicy ATTE zasilanie pobierane jest ze zdalnego portu PoE 802.3af.
Przetwornicę ATTE zasilamy bezpośrednio ze switcha PoE w standardzie 802.af lub at.
Przykład zastosowania przetwornicy ASDC-12-240-HS:
Szybkie i proste sprawdzenie - wykonałem na biurku za pomocą:
- Adaptera pracującego jako przetwornica obniżająca ASDC-12-240-HS firmy ATTE
- Typowego switcha DAHUA PFS3110-8ET-96
- Punktu dostępowego NanoStation AC Loco firmy UBIQUITI

System działał bez problemu. Link między przełącznikiem a mostem to 100Mb/s. Więc stosując tą przetwornicę ograniczamy się do prędkości 100Mb/s. Ale oferujemy też zasilacze pasywne 24V z prędkością linku 1Gb/a (szczegóły w dziale handlowym).
 
Inny przykład zastosowania przetwornicy.

Zasilanie monitora HIKVISION generacji 1

Starszej generacji systemy wideo-domofonowe firmy HIKVISION działają na pasywnym PoE 24V. Monitory i stacje bramowe nie wspierają PoE wg. normy 802.3af/at. Z pomocą przychodzi nam przetwornica, która konwertuje PoE 802.3af/at na pasywne PoE 24V.
Stosując przetwornicę ASDC-12-240-HS możemy stację bramową lub monitor zasilić bezpośrednio ze standardowego switcha PoE. Maksymalna moc którą możemy uzyskać to 12W przy 24V.

Extendery PoE

Okablowanie zostało poprowadzone, a klient zamiast jednej kamery zażyczył sobie dwie. Skąd my to znamy?
Jeśli już została położna pojedyncza skrętka UTP, zawsze możemy zastosować tradycyjny switch. Dodatkowy przełącznik wymaga lokalnego zasilania. Sprawa komplikuje się, jeśli zasilanie ma być gwarantowane. Rosną koszty instalacji poprzez dostawienie dodatkowego wyniesionego zasilacza UPS.
W naszej ofercie znajdziecie Państwo przełączniki potocznie nazywane extenderami, zasilane z centralnego switcha PoE.

Oto dostępne modele:
Przykładowy diagram przedstawiający zastosowanie switcha XPOE-4-11-HS firmy ATTE:
Jeśli okaże się że wymiary switcha XPOE-4-11-HS są za duże, możemy zastosować wersję mniejszą XPOE-3-11, która posiada kompaktowe wymiary.
Zaletą switcha XPOE-3-11 są małe gabaryty, przez co możemy go zainstalować w tradycyjnej puszce podtynkowej.
Możemy też zainstalować w wybranych puszkach od kamer HIKVISION i DAHUA.
Innym zastosowaniem przełączników zasilanych z POE jest zwiększenie standardowej odległości między switchem, a kamerą IP powyżej 100m.
Zastosowanie 2 sztuk urządzeń XPOE-4-11-HS zwiększa nam odległość switch <-> kamera do 300m.
Przy doborze należy pamiętać, aby bilans mocy odbiorników nie przekroczył mocy źródłowego portu PoE 802.3at, czyli 30W.
Mini Switche firmy ATTE mogą zasilać kamery do 30W (a nawet do 50W przy zasilaniu pasywnym).

Media konwerter xFIBER-2-60 zasilany z PoE

Jest to gigabitowy media konwerter z miejscem na wkładkę SFP dowolnego producenta.
Zaletami urządzenia są:
- Małe wymiary, które pozwalają zainstalować go w puszcze pod kamerą
- Możliwość zasilania z PoE 802.3af lub napięciem z przedziału 10-58VDC

Urządzenie może być zainstalowane do 100m od switcha zasilającego. Szybie uruchomienie bez dodatkowych konfiguracji.
W celu przetestowania media konwertera zestawiłem przykładowy układ składający się z urządzeń różnych firm. Zadziałał poprawnie bez żadnej konfiguracji.
Skład testowego zestawu:
- Switch Dahua PFS3110-8ET-96
- 2szt GBIC-102 firmy Pulsar (wymagana jest wkładka 1Gb/s)
- Media konwerter xFIBER-2-60 firmy ATTE

Warto zwrócić uwagę na media konwerter, który działa z modułami GBIC różnych producentów. Testowy zestaw integrował urządzenia 3 producentów ATTE, Pulsar oraz DAHUA.

Hermetyczne obudowy zewnętrzne


Częstym problemem zgłaszanym przez instalatorów jest brak odpowiednio pojemnej, a zarazem estetycznej obudowy dla urządzeń pomocniczych w telewizji dozorowej. Sprawdziłem co mogą pomieścić 2 typowe obudowy firmy ATTE.
ABOX-L2 to obudowa zewnętrzna ze stopniem ochrony IP56.
Do obudowy można zainstalować 5-portowy przełącznik PFS-3106-4ET-60 firmy DAHUA.
Kolejna przykładowa obudowa to ABOX-XL1 - obudowa zewnętrzna ze stopniem ochrony IP56. Do obudowy można zainstalować 9-portowy przełącznik PFS3110-8ET-96 firmy DAHUA.
Do obudowy serii ABOX-L* można dokupić obejmę ADD-PMAL w celu zamontowania obudowy na słupie. Słup może mieć średnicę nawet 55cm. Do obudowy serii ABOX-XL* można dokupić obejmę ADD-PMAXL w celu zamontowania obudowy na słupie. Słup może mieć średnicę nawet 55cm.
Zestawienie pozostałych obudów zewnętrznych w naszej ofercie (do pobrania):
 
Robert Mech
Autor:
Robert Mech
Specjalista ds. Technicznych
do góry