AJAX

12 maja 2021, Blog

AJAX – Innowacyjny bezprzewodowy system alarmowy

Odkąd możemy sięgnąć pamięcią, systemy alarmowe bazowały na technologii przewodowej, jako tej służącej do przekazywania informacji o alarmie z czujki do centrali. Wraz z wymaganiami klientów i rozwojem technologii, powstawały systemy hybrydowe (oparte na okablowaniu z możliwością rozbudowy o czujki bezprzewodowe). Brakowało natomiast na rynku systemów, które były projektowane jako te, które kabli potrzebować nie będą, no może co najwyżej do zasilania.
Chciałbym zaprezentować Wam jeden z pierwszych na świecie w pełni bezprzewodowy, nowoczesny system detekcji intruza firmy AJAX. Rozwiązanie jest dostępne od 2013r. i sukcesywnie wzbogacane o nowe urządzenia i funkcjonalności. AJAX jest systemem profesjonalnym spełniającym normę bezpieczeństwa GRADE 2. Wszystkie komponenty wytwarzane są w Europie, a wieloletnia obecność na rynku pozwoliła stworzyć bardzo solidny i dojrzały system alarmowy.

AJAX vs. tradycyjne centrale alarmowe

Rozwiązanie jest całkowicie bezprzewodowe. Jednostka centralna tzw. HUB nie posiada żadnych fizycznych wejść do czujników konwencjonalnych. Producent oczywiście zadbał, by czujniki tradycyjne mogły być podłączane do systemu przez dodatkowe moduły radiowe opisane w dalszej części wpisu.

Charakterystyka central alarmowych AJAX (jednostek centralnych HUB):




Tradycyjne bezprzewodowe centrale alarmowe musi się składać z wielu elementów takich jak:
• Obudowa, którą musimy dopasować wielkością do pozostałych elementów
• Akumulator o odpowiedniej pojemności
• Transformator
• Centrala alarmowa
• Moduły: odbiornik czujników bezprzewodowych, moduł GSM, Moduł LAN
• Okablowanie wewnątrz obudowy




Jak widać powyższe elementy należy starannie zainstalować w obudowie i odpowiednio okablować, co zajmuje cenny czas. To już przeszłość - system Ajax jest gotowy do pracy zaraz po zakupie. Wystarczy jedynie podpiąć zasilanie 230V AC. Co więcej, port LAN jest domyślnie ustawiony na automatyczne pobieranie adresu z serwera DHCP, co zwalnia z konieczności dodatkowej konfiguracji urządzenia sprawiającej problemy dla użytkowników mniej zaawansowanych. Alternatywnie można skorzystać z dwóch gniazd na karty SIM. Po włożeniu karty SIM centrala niezwłocznie łączy się z Internetem (nie jest wymagana dodatkowa konfiguracja APN’ów).
Kupując system alarmowy AJAX nie muszą się Państwo martwić o dobór odpowiedniej obudowy ani akumulatora. Każda jednostka centrala jest kompletna i wyposażona we wszystkie potrzebne moduły.




Jak uruchomić system AJAX?

Etap 1 – podłączenie do Internetu.

Uruchomienie systemu przebiega szybko i sprawnie. Centrala musi zostać podłączona do Internetu przez jeden z dwóch dostępnych interfejsów (karta SIM lub interfejs LAN). By użytkownik sprawnie przeszedł ten etap centrala została wyposażona w czytelny system diagnostyki prezentujący stan połączenia systemu z Internetem:


Etap 2 – pobieranie aplikacji na telefon.

Następnie należy pobrać aplikację mobilną AJAX na telefon komórkowy. 

Poniżej przedstawione są linki do jej pobrania.

Link do sklepu Google Play
Link do sklepu App Story

Etap 3 – tworzenie konta AJAX.

Po instalacji aplikacji na telefonie, należy utworzyć konto, gdzie unikalnym identyfikatorem jest numer telefonu i adres mail.


Etap 4 – skanowanie kodów QR

Poprzez aplikację na telefonie skanujemy kody QR poszczególnych urządzeń, zaczynając od huba (jednostki głównej). W konfiguracji dodajemy poprzez kody QR dodatkowe urządzenia. Dodawanie urządzenia trwa kilkanaście sekund.


Gdzie znajdę kod QR urządzeń AJAX?

Kod QR dostępny jest w 3 miejscach:
•Na opakowaniu urządzenia
•Na obudowie
•Na płytce elektroniki


Etap 5 – wstępna konfiguracja centrali

Po dodaniu urządzeń możemy przejść do szczegółowej konfiguracji – w dalszym ciągu posługując się wyłącznie telefonem.


Etap 6 – montaż elementów i system gotowy do pracy.

Teraz fizycznie możemy zamontować urządzenia. Po chwili system alarmowy gotowy jest już do pracy – bez kabli, bez kłopotu, bez stresu 😊


Dostępne czujki alarmowe AJAX

 System AJAX posiada szeroki wybór czujników i urządzeń peryferyjnych. Większość elementów łącznie z jednostką główną, jest dostępna w dwóch kolorach – białym i czarnym. Poniżej przedstawione zostały poszczególne czujniki z oferty producenta. Warto odnotować, iż każdy z czujników jest wyposażony w czujnik temperatury.






Warto zwrócić uwagę na MotionCAM - detektor ruchu PIR z wbudowanym aparatem fotograficznym VGA, w którym zdjęcia z weryfikacji wywołanych alarmów przesyłane są drogą radiową do centrali alarmowej. Następnie centrala przekazuje zdjęcia z chwili aktywacji alarmu do aplikacji mobilnej, nawet jeśli jest w zasięgu tylko sieci GSM 2G (przesłanie zdjęć w najwyższej jakości może powodować nieco dłuższą transmisję treści przez sieć 2G).

Kolejnym produktem wartym uwagi jest bezprzewodowy czujnik zewnętrzny MotionProtect Outdoor z funkcją AM (z ang. Antymasking). Podobne rozwiązanie jest trudno dostępne w ofertach konkurencyjnych. Jest on odporny na zwierzęta i wyposażony w regulator zasięgu (od 3m do 15m).

Unikalnym detektorem jest też wielofunkcyjny kontaktron DoorProtect Plus z wbudowanym czujnikiem wibracyjnym oraz kąta przechyłu. Dodatkowo jest wyposażony w jedno wejście umożliwiające podłączenie tradycyjnych czujek.  
W ofercie AJAX znajdują się także dodatkowe elementy sterujące takie jak: piloty, czujniki środowiskowe, elementy sterujące, klawiatury.


System AJAX może być wyposażony w dotykową klawiaturę by użytkownik miał możliwość uzbrajania systemu konwencjonalnie. Warto podkreślić, iż ilość klawiatur i sygnalizatorów w jednym systemie limitowana jest jedynie ogólną maksymalną ilością urządzeń, w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych, gdzie limity są ustalane na poszczególne typu urządzeń np. 4 sygnalizatory, 4 klawiatury.

Jak uzbroić i rozbroić system alarmowy AJAX?

Obsługa systemu (uzbrajanie/rozbrajanie systemu) przez użytkownika może być realizowana przez:
• Aplikację mobilną Ajax
• Klawiaturę dotykową bezprzewodową zainstalowaną w budynku
• Piloty radiowe
• Czytnik kart RFID (wkrótce dostępny w ofercie firmy Ajax)

Dodatkowe możliwości systemu AJAX

Urządzenia do automatyki i integracji:

Za pośrednictwem systemu AJAX możemy także zrealizować prostą automatykę domową, korzystając z elementów wykonawczych takich jak: gniazdka, przekaźniki wykonawcze. W ofercie są także wymienne moduły służące do zasilania central innym napięciem niż 230V AC.




Weryfikacja alarmów

System AJAX pozwala na weryfikację alarmów poprzez zastosowanie dedykowanego czujnika systemowego „MotionCAM” lub kamery IP. Czujnik z wbudowaną kamerą może nam dostarczyć zdjęcie z chwili alarmu. UWAGA: Dla zachowania prywatności nie możemy wykonać zdjęcia „na żądanie” przy rozbrojonym systemie, jak to ma miejsce w konkurencyjnych rozwiązaniach.

Przykładowe 3 zdjęcia z wideo weryfikacji alarmu przesłane przez kamerę MotionCAM


12


Mamy też możliwość dodawania zewnętrznych kamer IP. W przypadku kamer IP mamy tylko podgląd on-line strumienia wideo. Nie otrzymujemy gotowego zdjęcia z chwili alarmu. Na chwilę obecną możemy dodać kamery firmy DAHUA poprzez Chmurę. Pozostałe kamery należy dodawać poprzez protokół RTSP, który wymaga stałego adresu IP oraz przekierowania portów na routerze. 

Programowanie systemu AJAX i dodawanie urządzeń (czujników)

Poniżej przedstawiam porównanie systemu AJAX w stosunku do rozwiązań konkurencyjnych. W przypadku AJAX, aby dodać czujnik do centrali, wystarczy zeskanować kod QR wykorzystując wbudowany aparat telefonu. W przeciwieństwie do innych systemów, jest to szybkie i proste rozwiązanie. Inne systemy muszą być konfigurowane z komputera lub klawiatury.


programowanie_ajax


Jedynym warunkiem jest podłączenie centrali i telefonu do Internetu. Po zaprogramowaniu centrala może działać autonomicznie bez Internetu.

Mamy też do dyspozycji dedykowany program „Ajax PRO Desktop” dostępny na system Windows oraz Mac OS. Programowanie nadal odbywa się przez Internet za pośrednictwem serwerów Chmurowych AJAX.
13


Zastosowany akumulator litowy

Jednostka główna posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 2000mAh, który zapewnia potrzymanie do 16 godzin. Wysoka gęstość energii akumulatora przy małej objętości, pozwala zachować kompaktowe wymiary centrali. Tradycyjne centrale zawierają ciężkie akumulatory kwasowo-ołowiowe, których żywotność jest dużo mniejsza.


14


Interfejsy komunikacyjne

Centrala Ajax wykorzystuje 3 niezależne kanały komunikacji:
• Lokalną sieć LAN
• Moduł GSM z 2 kartami SIM
• Sieć Wi-Fi

Czas potrzebny do przekazania alarmu to nawet 0,15s. Weryfikacja alarmów poprzez przesyłanie zdjęć z czujnika ruchu możliwa jest nawet w sieciach 2G. Minimalna prędkość Internetu w monitorowanym obiekcie to 0,5kb/s.


15


Powiadomienia o alarmie mogą być realizowane poprzez kanały: SMS, Push na aplikację mobilną, CLIP na numer telefonu.


Bezpieczeństwo Grade 2

Centrala Ajax posiada wysoki poziom zabezpieczeń Grade 2.


tab1


System radiowy 868Mhz

System radiowy 868Mhz Na naszym rynku dostępne są systemy alarmowe pracujące w paśmie 433MHz oraz 868MHz. Komunikacja w systemie AJAX między jednostką główną, a urządzeniami odbywa się na częstotliwości od 868MHz do 868,6Mhz. Urządzenia automatycznie wybierają kanał transmisyjny z kilku dostępnych. Cały czas monitorowany jest poziom zakłóceń we wszystkich dostępnych kanałach.
Konkurencyjne systemy, które używają pasma 433MHz są bardziej narażone na zakłócenia. Pasmo 868MHz posiada większe obostrzenia UKE. Takie pasmo jest mniej narażone na zakłócenia oraz trudniej zakupić odpowiedni sprzęt do zagłuszania. Nie wystarczy zagłuszanie jednej częstotliwości, ponieważ system automatycznie przełączy się na inną w/w zakresu.


tab2
16
Deklarowany zasięg przez producenta wynosi nawet do 2000m. W moich testach łączność radiowa stabilnie działała przez jeden strop żelbetowy (po przekątnej) w dość dużym budynku 20x20m z licznymi ścianami działowymi. Centralę musiałem zainstalować w miejscu centralnym budynku, aby uzyskać stabilny zasięg. Zawsze jest możliwość zastosowania wzmacniacza sygnału ReX.


Dwukierunkowa komunikacja radiowa

System zapewnia dwukierunkową łączność radiową z urządzeniami peryferyjnymi. Zastosowano szyfrowanie blokowe oparte o algorytm AES oraz potwierdzanie dostarczenia każdego komunikatu. Algorytmy oszczędzania energii zapewniają długotrwałą eksploatację urządzeń zasilanych bateryjnie.
tab3


Jakie korzyści daje nam zastosowanie systemu dwukierunkowego?

• Konfiguracja parametrów czujnika z poziomu centrali i telefonu komórkowego. W systemach jednokierunkowych konfiguracja czujnika odbywa się ręcznie poprzez zworki.
• Szybki czas reakcji systemu na utratę łączności z czujnikiem (nawet 48s)
• Wyłączne nadawanie komunikatów przez czujnik, kiedy system jest rozbrojony
• Wydłużenie czasu życia baterii
• Eliminacja kolizji sygnałów transmitowanych przez rożne urządzenia

Przedstawiam minimalne „czasy utraty komunikacji z czujnikiem”, jakie można ustawić w wybranych systemach oferowanych przez Janex:
tab4


Jak kontrolować zachowanie łączności radiowej w systemie AJAX?

W systemie Ajax nadzorowanie łączności radiowej można konfigurować dwoma parametrami:
Interwał pingu (odpytywania) podłączonych urządzeń do centrali. Określa jak często HUB komunikuje się z urządzeniami i jak szybko wystąpi problem braku połączenia. Liczba niedostarczonych pakietów, kiedy system ma wygenerować powiadomienie o braku urządzenia w systemie.


17
Ekran konfiguracji czasów z poziomu aplikacji mobilnej AJAX. Centrala sprawdza obecność czujników co 12s. Po 3 nieudanych próbach otrzymamy informację na telefon o sabotażu.
Porównanie minimalnego czasu utraty czujnika w sekundach w wybranych centralach.


18


Sabotaż systemu alarmowego

W systemach bezprzewodowych sabotaż może być wygenerowany przez:
• Próbę zakłócenia pasma radiowego 868MHz
• Próbę zakłócania pasma GSM (2G / 3G / LTE)
• Sabotaż połączenia internetowego służącego do monitorowania obiektu
• Sabotaż zasilania sieciowego 230V powyżej określonego czasu
• Fizyczne oderwanie czujnika od ściany lub uszkodzenia centrali

W systemie Ajax możemy być pewni, że zostaniemy powiadomieni o wszystkich anomaliach i próbach sabotażu naszego systemu. W czasie próby zakłócania pasma radiowego aplikacja mobilna poinformuje użytkownika o próbie zakłócania pasma radiowego 868MHz.


19


Komunikaty wygenerowane przez system alarmowy w czasie testów systemu. M.in. widzimy komunikaty o wysokim poziomie zakłóceń, utracie połączenia centrali z serwerem AJAX.
Jeden z komunikatów informuje o utracie połączenia z serwerem AJAX. Został on wygenerowany przez serwer Chmurowy AJAX, z powodu braku łączności centrali alarmowej z Internetem. Minimalna zwłoka braku łączności centrala AJAX <-> Serwerem chmurowy AJAX to 40s. Alarm braku łączności otrzymujemy w aplikacji mobilnej na telefonie.


20


Okno konfiguracyjne sygnalizacji braku połączenia z centralą AJAX. Częstotliwość PINGU możemy ustawić od 10 do 300s A zwłokę alarmu od 30s do 600s.
Poniżej przedstawiam tabelę z przybliżonymi czasami żywotności baterii w poszczególnych urządzeniach. Czas życia podany jest dla domyślnych czasów odpytywania. Skrócenie czasów odpytywania czujników powoduje zmniejszenie żywotności baterii.


21


Aktualizacja firmware

W czasie pierwszej instalacji oraz w czasie użytkowania systemu alarmowego często stykamy się z problemem aktualizacji firmware centrali alarmowej oraz dodatkowych modułów. W systemie Ajax ten problem nie występuje, ponieważ centrala w tle sama pobiera i instaluje najnowsze oprogramowanie systemowe z chmury Ajax. W ten sposób szybciej możemy oddać system w ręce klienta.

W konkurencyjnych rozwiązaniach wymagany jest specjalny przewód serwisowy RS232/TTL/USB oraz konwertery, aby posiadać możliwość wgrania aktualnego oprogramowania. Taka operacja może skończyć się nawet uszkodzeniem centrali.
tab5


Obsługa stacji monitoringu

Jeśli reprezentujesz agencję ochrony lub użytkownika końcowego, to możliwe jest powiązanie systemu Ajax ze Stacją Monitorowania. Monitoring może być zrealizowany poprzez konwencjonalny nadajnik powiązany przez wyjścia programowalne (dodatkowa skrzynka instalowana przez agencję ochrony). Tańszym i bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest integracja systemowa przez Internet.
System Ajax można monitorować przez profesjonalną agencję ochrony, która po potwierdzeniu alarmu wyślę fizyczną ochronę.
Większość stacji, które posiadają system KRONOS, SafeStar oraz protokoły Contact ID lub SIA oparte o IP, mają możliwość monitorowania alarmu bez instalacji dodatkowego nadajnika.

W celu integracji Stacji Monitoringu należy skorzystać z darmowego programu „Ajax Transalator”. „Translator” jest oprogramowaniem pośredniczącym w odbieraniu sygnałów pomiędzy centralą alarmową, a programem SMA Stacji Monitorowania. Program odbiera sygnały z centrali alarmowej AJAX i przekazuje dalej w protokole Contact ID lub SIA do programu SMA. Centrala może jednocześnie te same sygnały przesłać do chmury Ajax, a następnie do Translatora.

Warto podkreślić, że chmura Ajax znajduje się na serwerach Amazona, co jest dodatkową gwarancją bezpieczeństwa i czasu dostępności.
22


Diagram przepływu informacji między centralą, a dowolnym programem SMA na Stacji Monitoringu. Możliwa jest bezpośrednia integracja przez protokół SIA IP lub poprzez darmowy program pośredniczący „Ajax Translator” instalowany po stronie Stacji Monitoringu.


Przykładowe scenariusze zastosowań centrali Ajax

Znacie już architekturę systemu, zasadę działania i elementy składowe. Nic tak nie przekonuje do użycia nowego systemu, jak przykłady zastosowań w praktyce. Znajdziecie tu zarówno typowe jak i unikalne pomysły na wykorzystanie systemu Ajax.

Scenariusz 1. Dom jednorodzinny

Typowym zastosowaniem centrali może być dom jednorodzinny. Jednostkę centralną instalujemy w chronionym ukrytym miejscu, gdzie będzie miała dostęp do Internetu oraz dobry zasięg sieci GSM.
23
Elementy systemu łączną się drogą radiową z jednostką centralną. W tak małym obiekcie nie ma potrzeby stosowania przekaźników/wzmacniaczy sygnału ReX.


Scenariusz 2. Budynek biurowy – 4 najemców

W większych obiektach możemy zastosować podział systemu na strefy. Do dyspozycji mamy nawet 25 stref w wersji „Plus”. Każdy najemca posiada wtedy uprawnienia tylko do swojej strefy łącznie z częścią wspólną.
24


Scenariusz 3. Brak dostępu do ciągłego zasilania 230VAC

Często instalator musi zaproponować rozwiązanie w nietypowych miejscach gdzie występuje niestabilne napięcie zasilania. Takim miejscem może być:
• Budowa
• Pustostany
• Obiekty z niestabilnym zasilaniem (tylko w nocy)
• Przyczepa kempingowa
• Jacht
• Ochrona sprzętu i narzędzi na budowie.
Dzięki modułom „6V PSU” lub „12V PSU” istnieje możliwość spełnienia oczekiwań klientów. Po zainstalowaniu modułu, centrala może być zasilana niskim napięciem bezpośrednio z akumulatora 6V lub 12V lub dużego zasilacza buforowego
26
Przykładowy schemat
Centrala HUB 2 z aktywną komunikacją GSM średnio potrzebuje 33mA, więc akumulator o pojemności 40Ah teoretycznie zapewni nam około 1200h, co daje 50dni. Wszystkie czujniki bezprzewodowe posiadają własną baterię, która wystarcza na kilka lat.

Wzór: 40Ah/0,033A = 1200h

Pobór prądu przez poszczególne wersje central w zależności od zastosowanego toru komunikacji można sprawdzić na stronie producenta.

Scenariusz 4 Ochrona zewnętrzna z czujnikami OPTEX

Często zachodzi potrzeba zastosowania specjalistycznych czujników zewnętrznych. Mimo że w ofercie Ajax istnieje czujnik zewnętrzny bezprzewodowy „MotionProtect Outdoor”, klient może oczekiwać bardziej nietypowych rozwiązań. W tym momencie warto zwrócić uwagę na ofertę czujników bateryjnych firmy OPTEX. Czujniki te posiadają wbudowaną baterię oraz miejsce na instalację dodatkowego nadajnika celem integracji z innymi systemami alarmowymi bezprzewodowymi. Taki nadajnik oczywiście jest w ofercie firmy AJAX. „Transmitter” to nadajnik bateryjny.
27
Integracja czujników Optex
Nadajnik AJAX odbiera sygnał z czujnika OPTEX i przesyła sygnał torem radiowym do centrali Ajax. Dodatkowo „Transmitter” jest chroniony akcelerometrem wykrywającym otwarcie obudowy czujnika i uruchamiającym sabotaż.  


Scenariusz 5. Rozbudowa starej istniejącej centrali przewodowej

W sytuacji gdy klient zażyczy sobie rozbudowę istniejącego systemu alarmowego możemy zaproponować rozbudowę o czujniki bezprzewodowe oparte o system radiowy AJAX. Instalacja czujników przewodowych może być problematyczna. Dodatkowo istniejąca centrala nie posiada modułów do rozbudowy o czujniki bezprzewodowe. W takim przypadku Ajax oferuje rozbudowę o elementy bezprzewodowe oraz integrację z istniejącą centralą.
28
Konfiguracja modułu odbywa się z komputera poprzez port USB. Moduł nie wymaga kupowania jednostki centralnej HUB.


Scenariusz 6. Wymiana starej centrali + rozbudowa systemu

Innym scenariuszem jaki możecie zastać u klienta jest stary system alarmowy, którego nie można rozbudować o aplikację mobilną. W takim przypadku możemy pozostawić istniejące czujniki przewodowe i dodatkowo rozbudować system o nowe czujniki bezprzewodowe. System Ajax staje się wówczas systemem hybrydowym.

„MultiTransmiter” pozwala podłączyć 18 czujników przewodowych typu NC lub EOL o łącznym poborze prądu 1000mA. Posiada miejsce na baterię litową 7Ah. Stan czujników konwencjonalnych przesyłany jest z transmitera do jednostki centralnej drogą radiową.

W istniejących obiektach z reguły nie ma możliwości instalacji nowych czujników przewodowych. W takim wypadku zastosujemy nowe czujniki jako bezprzewodowe urządzenia systemu AJAX.

Po takiej modernizacji klient zyskuje nowoczesny hybrydowy system alarmowy, obsługiwany zdalnie przez urządzenia mobilne.
29


Scenariusz 7. Integracja z otwartymi systemami poprzez interfejs RS232

Czujniki bezprzewodowe systemu Ajax można także zintegrować z otwartymi systemami poprzez interfejs RS232. Przykładem integracji czujników z otwartą platformą jest komputer Raspberry pi.
30


Podsumowanie

System Ajax to zupełnie inna filozofia w zakresie bezprzewodowych systemów alarmowych. Został zaprojektowany tak, aby uruchomienie systemu przebiegało sprawnie, bez szkody na stabilności działania. Producent zadbał również o bezpieczeństwo w komunikacji przez zastosowanie nowatorskiego protokołu łączności Jeweller. Nie do pominięcia jest także wysoka estetyka urządzeń. Jednostka centralna posiada estetyczną i kompaktową obudowę.

Naszych klientów, którzy nie są jeszcze przekonani do tego typu rozwiązań zapraszamy do testowania systemu alarmowego firmy Ajax przez dwa tygodnie – potem można go bezkarnie zwrócić 😊 (Szczegóły w dziale handlowym, promocja jest ograniczona czasowo).
 

Robert Mech


Robert Mech

Specjalista ds. Technicznych
do góry